Ez az új kibocsátási határérték összhangban van a 2027-28-tól életbe lépő új szabályozással. A Greenpeace még 2024 nyarán hivatalos levélben követelte a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivataltól, hogy módosítsa az akkugyár és az NMP feldolgozó üzem környezethasználati engedélyét. Azok ugyanis NMP-oldószerre (N-metil-2-pirrolidon) 150 mg/m³-es kibocsátási határértéket engedélyeztek.
Az NMP besorolása szerint szaporodási képességeket károsító anyag, azaz károsíthatja a születendő gyermeket. A zöldszervezet szerint a vonatkozó hazai és uniós szabályozás egyértelmű: a rákkeltő, mutagén és szaporodási képességeket károsító anyagokra 2 mg/m³ kibocsátási határértéket szabadna csupán engedélyezni. A Greenpeace álláspontja szerint a Komáromban korábban engedélyezett magas NMP-kibocsátási határérték szabálytalan volt és veszélyeztette az egészséget és a környezetet.
Ezt megelőzően a 2023 decemberében kiadott új gödi Samsung engedély már szigorúbb, 2 mg/m³-es NMP határérték betartását írta elő. A Debrecenbe tervezett CATL akkumulátorgyár módosított engedélyében is immár alacsonyabb, 1 és 2 mg/m³ közötti NMP-kibocsátás szerepel.
A Greenpeace üdvözli a komáromi üzemeknél történt szigorítást és sajnálatát fejezi ki, hogy az akkumulátorüzemek melletti JWH Kft. NMP feldolgozójára nem vonatkoznak a hatóság szerint ezek a szigorú előírások.
A Greenpeace követelései a kormánytól:
- A hatóságok szigorú és hatékony fellépéssel garantálják a hazánkban működő akkumulátoripari létesítmények szennyezésmentes működését.
- Készüljön stratégiai környezeti vizsgálat, ami megmutatja az akkumulátor-iparági üzemek környezetre gyakorolt hatásait.
- Amíg ezek a feltételek nem teljesülnek, addig ne engedélyezzenek hazánkban újabb akkumulátoripari létesítményeket és ne bővítsék a jelenlegieket.