Gyopáros Alpár a Magyar Falu programért felelős kormánybiztos kezdte a Kormányinfót a kistelepüléseket érintő bejelentésekkel. 

Négy elemről döntöttek, az első a falusi boltok támogatása, ez egy újrainduló program. Minden 5000 lélekszám alatti település pályázhat erre a támogatásra 1-3 millió forint értékben.

A második a készpénzhasználat jogával kapcsolatos: minden kistelepülésen lesz ATM, ahol ezt igénylik, jelenleg több mint 2000 településen nincsen ATM.

A harmadik az újrainduló templomfelújítási program, a kormánybiztos szerint a templom igazodási pont és a falvak ékköve.

A negyedik a kiskocsmák támogatása, az 1000 fő alatti települések kapnak fejlesztési támogatást. Ezt a lehetőséget kinyitják az 1000 és 2000 fő feletti településekre is.

Önkormányzati tulajdonú intézmények felújítására, valamint járművek beszerzésére is lesz még pályázati lehetőség 2025-ben.

Gulyás Gergely a kormányülés további részéről elmondta, hogy meghallgatták Varga Mihály új jegybankelnököt.

A kormány az idei évre 4,5 százalékos inflációval számol, ami összhangban van a jegybank előrejelzésével. Emiatt kiegészítő nyugdíjemelést fog fizetni a kormány, novemberben 1,3 százalékos plusz emelésre lesz szükség, átlagosan 39600 forintos emelés lesz.

A miniszter szerint az árrésszabályozás miatt akár alacsonyabb is lehet az infláció: eddig 874 terméknél 17,5 százalékkal lettek olcsóbbak az átlagárak. A kormány kész további döntéseket hozni, amennyiben az szükséges. A fogyasztóvédelem folyamatosan ellenőrzi az árakat.

A hídlezárások kapcsán arról beszélt a tárcavezető, hogy ezek miatt megbénult Budapest közlekedése, emiatt lépnie kell a jogalkotónak, mivel néhány százan több százezer ember életét nehezítette meg.

Vitályos Eszter emlékeztetett, hogy már a parlament előtt van a 30 év alatti édesanyák teljes adómentessége.

Fontos kérdések kerültek tisztázásra

Elsőként Gyopáros Alpárhoz érkezhettek a kérdések. A kormánybiztos elmondta, hogy jelentős túligény esetén a pályázatok keretösszegét emelni fogja a kormány, a pontos összeg meghatározása jelenleg is folyamatban van.

A templomfelújítási-program minden vallási épületre vonatkozik majd, a kisboltok fennmaradását pedig biztosítja a mostani 1-3 milliós keret.

Létszámhatár nélkül telepítenek a falvakba ATM-et, aminek költségét a bankok fogják állni, a kormánybiztos elmondása szerint a „pénzintézetek lelkesek”.

Gulyás Gergely kérdésre válaszolva elmondta, hogy a tüntetésekkel kapcsolatos jogszabály-változtatás kapcsán át kell tanulmányozni a bírósági ítéletet, miszerint nem járhat a közlekedés túlzott korlátozásával egy néhány száz fős tüntetés. 

Véleménye szerint egy nemzeti ünnepen, százezres tömegek esetén férnek csak bele a nagyobb lezárások, egy néhány száz fős tüntetésnél egy munkanapon aránytalan a hidak lezárása.

A miniszter az Európai Bizottság által bejelentett 72 órás túlélőkészletet egy kétségbeesett lépésnek tartja, ez is azt bizonyítja véleménye szerint, hogy az EU nincs katonailag megfelelően felkészülve.

A tárcavezető az ukrán EU-s csatlakozás lehetőségéről azt mondta, hogy minden magyarnak milliókba kerülne az ukránok csatlakozása, a mezőgazdaságra nézve is katasztrofális lenne a hatása, Ukrajnával kapcsolatban rengeteg a kérdőjel.

Kétféle közös hitelfelvétel van az asztalon jelenleg, az egyikhez nem kell a kormányok hozzájárulása, a másikhoz kellene, de ezt nem támogatják, a német kancellár meg is ígérte, hogy nem lesz több ilyen. 

17 ezren igényeltek eddig Munkáshitelt, közel 15 ezren pedig már meg is kapták a kölcsönt.

Néhány tucat termék drágult, az áruházláncok állítása szerint azért, mert az azokat érintő akciók kifutottak. A kormány jelenleg is vizsgálja, hogy az árrésstop miatt keletkező veszteségeket a fogyasztókra áthárítják-e, ha ilyesmit tapasztalnak, akkor közbe fognak lépni.

A Donald Trump által bejelentett büntetővámokról azt mondta a miniszter, hogy tárgyalni kell az amerikaiakkal, Európa elkövetett egy komoly hibát. Európának meg kellett volna tennie, hogy 2,5 százalékra csökkenti a vámokat, egységesítve az amerikaival. Gulyás Gergely kijelentette, hogy Magyarország külön is tárgyal az Egyesült Államokkal a gazdasági együttműködésekről.

Kérdésre válaszolva a miniszter elmondta, hogy az MNB-alapítványok ügyéről nem volt szó a kormányülésen. Gulyás Gergely szerint a kérdés az, hogy kié a felelősség, emiatt zajlik most a nyomozás. 

A jegybankkal kapcsolatban a kormánynak semmilyen felelőssége nincs, az Állami Számvevőszék végzi az ellenőrzést, amely 2018-ban még rendben találta a dolgokat, de most más a helyzet. A jegybank-törvényt nem lehet az Európai Központi Bankkal való egyeztetés nélkül módosítani, a korábban küldött javaslataira nem kapott kedvező választ a kormány.

A ragadós száj- és körömfájás vírus kapcsán arról beszélt Gulyás Gergely, hogy elkezdték az állomány vakcinázását és leölését az újabb telepen, ahol a betegség megjelent. Egy 3000 egyedet tartalmazó telepről van szó, korlátozásokat vezettek be Győr és Mosonmagyaróvár környékén.

Folyik a járványügyi nyomozás, ez alapján nyilvánvalónak tűnik, hogy a Felvidékről érkezett a fertőzés, erős együttműködés van a szomszédos társhatóságokkal.

A hepatitisz járvánnyal kapcsolatban azt közölte a tárcavezető, hogy a hatóságok betartják a hatályos előírásokat. Jelentős, tömeges terjedésről egyelőre nem lehet beszélni, a kormány és a hatóságok folyamatosan figyelik a fertőzési adatokat.

Nem cáfolta és nem is erősítette meg, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a jövő héten Magyarországra látogat, annyit árult el, hogy szó van az izraeli kormányfő közelgő látogatásáról.

Az újdörögdi baleset kapcsán zajlik egy nyomozás az ügyészség részéről gondatlan veszélyeztetés gyanújával, az Adaptív Védelem-program kapcsán leszögezte a miniszter, hogy teljesen önkéntes volt, az ezzel ellentétes információkat durva és ízléstelen hergelésnek nevezte. Az áldozat családjának az a kérése, hogy ne szerepeljenek a sajtóban, a magyar államnak teljes körű kártérítési felelőssége van, mivel ez egy munkahelyi balesetnek minősül jogilag.

A ragadós száj- és körömfájás vírussal érintett gazdáknak száz százalékos állami kártérítés jár, a gazdáknak be kell jelenteniük az eseteket, a károk összeírása még folyamatban van. A miniszter a szlovák kormánnyal ellentétben nem számít uniós vis maior segélyre, mivel egyelőre csak két telepről tudunk, azonban amennyiben az állatállomány jelentős részét veszélyeztetné a vírus, akkor kérhetné a kormány.

Jogállamilag rendben van, de teljesen antidemokratikus Gulyás Gergely szerint, hogy a régi német parlament még megszavazott egy alkotmánymódosítást a választások és az új országgyűlés megalakulása között.

Idén több mint 3 milliárd euró uniós pénz érkezik Magyarországra, a felfüggesztett forrásokról zajló vita 2026-2027-ben lesz majd jelentős, amennyiben 2026 végéig megállapodás születik, akkor nem lesz forrásvesztés.

A januári iskolai bombafenyegetésekről azt mondta, hogy néhány esetben sikerült feltörni a számítógépes kódokat, amelyek közelebb visznek az emögött álló személyekhez, azonban konkrétumokat még nem tudnak, mivel ez egy hosszabb lánc.

Az 1000 eurós minimálbérrel kapcsolatban a tárcavezető szerint csak az a kérdés, hogy 2027-ben vagy 2028-ban fogjuk azt elérni. A reálbérek évek óta folyamatosan növekednek, így minden adott ahhoz, hogy elérjük ezt a célt.

A miniszter saját elmondása szerint még nem olvasta az ÁSZ MNB-ről szóló jelentését, azonban bízik benne, hogy a nyomozás majd felderíti, hogy pontosan mi történt. 2014-ben volt egy vita a közpénz jellegéről, ebben akkor született egy döntés, ennek megfelelően kellett az MNB alapítványok gazdálkodásáról jelentést tenni. 2018-ban még betartották a szabályokat az ÁSZ akkori jelentése szerint, azt kell kideríteni, hogy mi történt azóta.

A központi költségvetésből nem pótolják vissza az MNB alapítványokon keresztül távozó pénzt, ez is a jegybank függetlenségének része.

Az MBH Bankból való állami kiszállás hírére azt mondta Gulyás Gergely, hogy ha ilyen döntés születik, azt jelzi a nemzetgazdasági miniszter, azonban az tény, hogy folyamatosan csökken az állami tulajdonrész.

A Gazdasági Versenyhivatal egyelőre nem állapította meg, hogy a nagy kiskereskedelmi láncok összejátszottak volna. Ennek ellenére a kormány úgy látja, hogy olyan extraprofit volt ebben a kiskereskedelemben, ami indokolta az árrésstop bevezetését.

Gulyás Gergely szerint a mostani helyzetben békét kell csinálni, aki azt megteremti, az az erős vezető, ezért úgy tűnik, hogy az amerikaiaknak most van egy erős vezetőjük. Azt nem érzi, hogy neki jellemeznie kéne Vlagyimir Putyin vezetési módszereit, de ha kellene, akkor biztos nem a gyenge jelzőt használná.

Arra a kérdésre, hogy Donald Trump hatalomra kerülésével kapcsolatban megvalósultak-e a kormány elvárásai, úgy válaszolt Gulyás Gergely, hogy nem gondolják az új amerikai elnököt megváltónak, azt azonban mindenképpen jónak tartja, hogy nincs most olyan amerikai nagykövet, aki beleszól napi szinten a magyar belpolitikába.

Ezek voltak az előzmények

Szerdán kormányülést tartottak, ami után most jelenti be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő, hogy milyen döntéseket hoztak a miniszterek.

Orbán Viktor tegnap a Facebook-oldalán közzétett videóban már elárulta, hogy a kormány támogatja a kisboltokat boltonként 3 millió forinttal, mentőövet dob a kiskocsmáknak szintén 3 millió forint értékben, minden 2 ezer fő alatti település pályázhat.

Emellett visznek minden faluba legalább egy ATM-et és templomfelújítási programot is hirdetnek a kistelepülések számára.

A falut nem leépíteni kell, hanem felépíteni kell


– jelentette ki a miniszterelnök.

A Kormányinfón mindezek emellett előkerülhet az aktualitások közül az ukrajnai béketárgyalások helyzete, a jegybanki alapítványokról készült ÁSZ-jelentés, valamint a ragadós száj- és körömfájás vírus terjedése is.