458 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet, az előző havihoz képest az export kiigazított volumene mindössze 0,1 százalékkal bővült, az importé 0,3 százalékkal mérséklődött – adta közre friss adatait a KSH.
- A kivitel volumene 1,9,
- a behozatalé 9,8 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól.
- Az aktívum 458 millió eurót tett ki,
- az egyenleg 756 millió euróval javult az egy évvel korábbihoz mérten.
- Az export kiigazított volumene 0,1 százalékkal nagyobb,
- az importé 0,3 százalékkal kisebb volt a novemberinél.
2024. decemberben:
- A kivitel értéke 10,2 milliárd euró (4197 milliárd forint), a behozatalé 9,7 milliárd euró (4008 milliárd forint) volt.
- 2024. decemberben az egy évvel korábbihoz képest: Euróban kifejezve az export értéke 0,9, az importé 8,0 százalékkal csökkent.
- Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 2,3, a behozatalé 10 százalékkal lett kisebb.
- A termék-külkereskedelmi egyenleg 756 millió euróval javult. (Az egyenleg 72 millió euróval nagyobb többletet mutatott az első becslésben közöltnél.)
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 9,0, a behozatalban 10 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A cserearány 1,0 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 7,9, a dollárral szemben 12 százalékkal gyengült.
A gépek és szállítóeszközök exportvolumene 7,4, behozatala 10 százalékkal csökkent. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben közel ötödével, behozatalban negyedével elmaradt az előző év azonos időszakitól. A közúti jármű árucsoport exportvolumene tizedével csökkent, importvolumene kismértékben nőtt a bázisidőszakihoz képest. A híradástechnikai, hangrögzítő és lejátszó készülék exportvolumene kisebb mértékben csökkent, importvolumene hasonló arányban bővült. Az energiafejlesztő gép és berendezés árucsoport volumene a kivitelben minimálisan mérséklődött, a behozatalban ötödével elmaradt az előző év azonos időszakitól. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport az exportoldalon 4,3, az importoldalon 4,7 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését.
A feldolgozott termékek exportvolumene 2,0 százalékkal emelkedett, importvolumene 7,6 százalékkal csökkent. A kivitel volumenének növekedése mögött a gyógyszer, gyógyszerészeti termék volumenváltozása áll. Importban az egyéb vegyi anyag és termék volumencsökkenése volt meghatározó. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 0,6 százalékponttal lassította, az importban viszont 2,6 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumenének szűkülését.
Az energiahordozók exportvolumene 68 százalékkal magasabb, importvolumene 15 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. Az exportoldali növekedés mögött a természetes és mesterséges gáz volumenváltozása áll, az importoldali csökkenés oka pedig a villamos energia behozatalában regisztrált jelentős visszaeséssel magyarázható. Az energiahordozók volumenének alakulása a kivitelben 2,1 százalékponttal visszafogta a teljes export csökkenését, a behozatalban ugyanakkor 1,8 százalékponttal gyorsította a teljes import visszaesését.
Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 4,8 százalékkal kisebb, a behozatalé 2,1 százalékkal nagyobb lett. Az export csökkenését főleg a gabona és gabonakészítmény, az import növekedését pedig a dohány és dohányáru árucsoport volumenváltozása okozta. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes exportforgalom csökkenését 0,4 százalékponttal erősítette, az import volumencsökkenését pedig 0,1 százalékponttal lassította.
Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 4,8, az onnan érkező behozatalé mindössze 0,1 százalékkal csökkent. A termék-külkereskedelmi mérleg 269 millió euróval romlott, 500 millió eurós többlet keletkezett. Az export 74, az import 72 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 7,7 százalékkal bővült, a behozatalé 27 százalékkal csökkent. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a relációban 1,0 milliárd euróval javult, 42 millió eurós passzívumot mutatott.
2024. január–decemberben:
A kivitel értéke 144 milliárd euró (57 ezer milliárd forint), a behozatalé 133 milliárd euró (52 ezer milliárd forint) volt.
30 éve várjuk: Magyarország Ausztria előtt áll az Eurostat szerint
Miközben hazánk kilábalt a technikai recesszióból, megnéztük, hogy áll az Európai Unió gazdasági teljesítménye. Bármilyen meglepő, de az Eurostat január végi kimutatása alapján közel sem Magyarország produkálja a leggyengébb eredményeket. Erről itt olvashat többet >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást

Kritikus lehet az idei nyár Európában, be kell húzni a féket

Egy új NAV-os húzás kesztyűs kézzel bánik a jogkövető adózókkal, de sokba fájhat a mulasztás

A fasorba sincsenek az állampapírok: örülhet, aki egy másik hazai pályán fektetett be

Grönlandot elözönlik az amerikaiak, a tettrekészek Párizsban gyülekeztek

Változnak az idők: már egy mérnöknek sem elég angolul sört kérni

Meglépte Musk: eladta az X-et, nem meglepő a vevő

Újabb erős földrengés: Tonga térségében szökőárriadót rendeltek el
