Kevesebb a pia és a cigi
- Az országos kiskereskedelem forgalmának volumene 0,2 százalékkal mérséklődött.
- Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 1,3 százalékkal nagyobb lett. Az élelmiszer-kiskereskedelem 78 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 2,4 százalékkal emelkedett, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 1,5 százalékkal csökkent.
- A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 3,0 százalékkal csökkent. Az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 6,5 százalékkal nőtt, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 2,5, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 4,7, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 6,0, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 8,9, a használtcikk-üzletekben 15 százalékkal kisebb lett.
- Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 8,2 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 2,7 százalékkal csökkent.
- Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene – az üzemanyagár-sapka bázishatásának megszűnése miatt – 3,8 százalékkal nőtt az előző év azonos havihoz képest.
- A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 4,2 százalékkal nőttek.
Minden magyar átlagosan 188 645 forintot költött egy hónap alatt
Egyébként a magyarok tavaly decemberben 1811 milliárd forintot költöttek el a különböző kiskereskedelmi egységekben. Ebből 49 százalék az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 37 százalék a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 14 százalék pedig az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.2023, a mélypont éve?
A 2022-es évhez képest ugyanis a kiskereskedelmi forgalom volumene 7,9 százalékkal kisebb lett 2023-ban.
- Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 4,6,
- a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 6,4,
- az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 19,5 százalékkal
Vége a másféléves böjtnek
- május: +1,3 százalék;
- június: -0,2 százalék;
- július: -1,3 százalék;
- augusztus: -1,3 százalék;
- szeptember: -1,3 százalék
- október: -2,5 százalék
- november: -2,9 százalék
- december: -4,2 százalék
- január: -2,2 százalék,
- február: -3,9 százalék
- március: -4,4 százalék
- április: -4,1 százalék
- május: -3,2 százalék
- június: -2,2 százalék
- július: -1,9 százalék
- augusztus: -1,9 százalék
- szeptember: -1,1 százalék
- október: -0,9 százalék
- november: -0,3 százalék
- december: +0,6 százalék.
Bod Péter Ákos: futóhomokra épült 2023
a tavalyi évből kiindulva, kicsit mosolyogva fogadja a pénzügyi kormányzat előzetes számításait, ugyanis idén a bruttó hazai termékhez viszonyítva 2,9 százalékos hiányt várnak.
Tudom, hogy a kiskereskedőknek nem hangzik jól, ha valaki óvja a vásárlót a túlzott lelkesedéstől. De úgy látom, hogy 2024 még nem az az év lesz, amikor már zsákban van a gazdasági növekedés, minden szép és jó. Egyáltalán nem ilyennek látom sem a világ, sem hazánk helyzetét. Ezért én senkit se biztatnék arra, hogy kerül, amibe kerül alapon, hitelből vásároljon
Több mint négy és félezer milliárdos hiány keletkezett tavaly az államháztartási mérlegben, melynek több mint ötödét az elmaradt áfabevétel okozta, holott tavaly minden eddiginél nagyobb adóprés alá kerültek a magyarok. Az is mindenki számára egyértelművé vált, hogy az elmúlt évek drasztikus inflációs hullámai után a lakossági fogyasztás visszaesett, és már azok sem költenek, akiknek lenne miből.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!