2024 novemberében az ipari termelés volumene 4,2, munkanaphatástól megtisztítva 2,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,6 százalékkal kisebb volt a 2024. októberinél – írta jelentésében a Központi Statisztikai Hivatal.
- 2024 novemberében a feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesett a termelés volumene. Mindössze három alágban nőtt a kibocsátás, a legnagyobb mértékben a kokszgyártás, kőolaj- feldolgozásban.
- Az ipari termelés az év első tizenegy hónapjában 3,9 százalékkal kisebb volt, mint 2023 azonos időszakában.
- A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás az előző hónaphoz képest 1,6 százalékkal csökkent.
Tíz év alatt messzire sodródtunk az euró bevezetésétől
Azzal, hogy Magyarország belépett az EU-ba 2004-ben, kötelezettséget vállalt arra, hogy bevezeti az eurót. A GKI Gazdaságkutató Zrt. most azt elemezte, mennyire is vagyunk távol ettől. Erről itt olvashat többet >>>A kormány azon dolgozik, hogy megerősítse a hazai ipart, melyet a német gazdaság válságos állapota fékez, reagált a mai adatokra a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A hazai ipar teljesítményét külső tényezők húzzák vissza: a magyar gazdaság nem tudja magát függetleníteni Németország politikai és gazdasági válságának – elsősörben az autóiparon keresztül érkező – negatív hatásásaitól.
Ugyanakkor pozitívumként értékelhető, hogy egyre többen szorgalmazzák az elektromos autózás uniós szintű támogatását, köztük Olaf Scholz német kancellár, és Markus Söder bajor miniszterelnök. A magyar gazdaság fundamentumai stabilak és jól teljesítenek: 4,7 millióan dolgoznak, miközben 2010-hez képest az átlagbér több mint háromszorosára, a minimálbér pedig négyszeresére emelkedett, teszik hozzá.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!