Albínókullancs jelent meg Magyarországon, megismerésére megkezdődtek a vizsgálatok. Az már kiderült, hogy agyhártyagyulladást vagy halált is okozhatnak a mutáns csípései.

Itt a tavasz és kellően nedves ahhoz, hogy a kullancsok előjöjjenek, az enyhe tél miatt ráadásul rengeteg a Hyalomma-kullancs is, ami a kongói vérzéses lázat terjeszti. Ezek az ízeltlábúak sötétebbek, gyorsabbak és akár kétszer-háromszor nagyobbak, mint egy általános kullancs – tudta meg a Tények.

Magyarországon évente mintegy 1500 Lyme-kór fertőzést diagnosztizálnak az orvosok, amit a kullancscsípések okoznak.

Bőrvérzések jelentkezhetnek a kötőhártyán és a száj nyálkahártyáján, és rohamosan csökken a vérnyomás. Ezt követi a vérvesztés összes tünete az ilyen beteg pedig megfullad, meghal – magyarázta Kapiller Zoltán állatorvos, zoológus, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a kullancscsípés akár agyhártyagyulladást is okozhat, de ez ellen kérhető védőoltás.

Pár nappal ezelőtt egy új, eddig nem azonosított albínókullancsot találta kegy kutyában.

Kapiller Zoltán szerint ennek a faji beazonosítása még időt vesz igénybe, de készülnünk kell arra, hogy a kullancsok mindig új trükkel, új arccal és új képességekkel támadnak bennünket.

Azt is elmondta, hogy a veszélyes rovart kizárólag egy kullancskanállal lehet eltávolítani a bőrből.

A szakemberek azt tanácsolják, hogy mindenki használjon kullancs riasztó sprayt, ha pedig valakit megcsíp, akkor forduljon orvoshoz.

A járványoknak két fő fajtája van, a csendes és a hangos járvány. A csendes járvány esetében a fertőzött egyénről nem terjed tovább a betegség, egyedül bajlódik vele, míg a hangos járvány során a fertőzött ember tovább fertőz, és látványos tüneteket idéz elő a környezete tagjain is. A kullancs terjesztette betegségek a csendes járványok körébe tartoznak, így csak a megcsípett áldozat betegszik meg. Ez alól kivétel a krími-kongói vérzéses láz, mely a kullancsokról is átkerülhet az egyénre, aki 3-4 nappal később cseppfertőzéssel súlyosan megbetegíti a környezetét, és pusztító járványt okozhat. Kapiller Zoltán az Economxnak részletesen beszélt a veszélyekről >>>