Kedd estig kilenc halálos áldozatról és 2750 sebesültről lehetett tudni annak a „tömeges incidensnek” a nyomán, mely kedden, szinte egy időben történt Libanonban. Firasz Abjád libanoni egészségügyi miniszter bejelentése szerint személyhívók robbantak fel, több ezer darab, közel ugyanakkor. A miniszter kedd esti tájékoztatása szerint a sérültek közül mintegy kétszáznak még válságos volt az állapota. A sérültek közül sokan a Hezbollah síita milícia tagjai, illetve köztük van Modzstaba Amani iráni nagykövet is hírügynökségek jelentése szerint.
A beszámolók szerint Libanonban szinte mindenütt történtek ilyen robbanások, azonban az esetek többsége a Hezbollah ellenőrzése alatt álló területekre, így Bejrút déli kerületeire összpontosult.
Kapcsolódó
Az AP hírügynökség egy tajvani cégre, a Gold Apollóra hivatkozva azt írta, hogy
a Hezbollah fegyveresei által használt AR-924-es személyi hívókat Magyarországon gyártották, méghozzá a Budapesten működő BAC Consulting Kft.
A Gold Apollo közleménye – mely a cég honlapjának nyitóoldalán elérhető – szerint ők engedélyezték a csipogókon az ő márkanevüket, azonban a személyi hívókat egy másik, budapesti székhelyű cég gyártotta.
A konkrét típusra keresve a Google még dob találatokat a Gold Apollo oldaláról, de az érintett oldalak már nem elérhetőek a cég honlapján.
„Az együttműködési megállapodás értelmében felhatalmaztuk a BAC-ot, hogy a kijelölt régiókban a termékértékesítéshez használja márkajelzésünket, de a termékek tervezése és gyártása kizárólag a BAC felelőssége”– idézi a Gold Apollo közleményét a hírügynökség, melyet a 444 szúrt ki.
A zuglói cégről annyit tudni, hogy
egyetlen magánszemély tulajdonában van, tavaly 210 milliós árbevétel mellett 18 milliós adózott eredményt ért el.
Főtevékenysége egyébként üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadás, de a könyvkiadástól a számítógépes játék kiadásán, almatermesztésen át az elektronikus cikkek gyártásáig szinte minden tevékenység megtalálható a cégkivonatban.
Az NBC időközben elérte a magyar cég vezetőjét, Cristiana Bársony-Arcidiaconót, aki megerősítette, hogy cége a Gold Apollóval dolgozott együtt. Amikor a személyhívókról és a robbanásokról kérdezték, azt felelte, hogy
„Nem én készítem a személyhívókat. Én csak közvetítő vagyok.”
Libanon, Irán, a Hezbollah és a Hamász Izraelt okolja
Az egyelőre nem derült ki, hogyan és mikor került a több ezer eszközbe a robbanóanyag – mely szakértők szerint csipogónként mindössze 10-20 gramm lehetett.
A Hezbollah Izraelt hibáztatja az akciókért. Ziad Makari tájékoztatási miniszter izraeli agresszióról beszélt, a külügyi tárca pedig „veszélyes és szándékos izraeli eszkalációról”, amelyet „a (Gázai övezeti) háború jelentős, Libanonnal szembeni kiterjesztésére vonatkozó fenyegetések kísértek”. A Libanonban jelentős befolyással bíró Irán-barát milícia szintén Izraelt tette felelőssé a történtekért, és közölte, hogy a zsidó állam „méltó büntetést fog kapni gyilkos agressziójáért”. A Hezbollah egyúttal közölte, hogy a szervezet vezetője, Haszan Naszrallah nem sérült meg – áll az MTI beszámolójában.
A Gázai övezetben működő Hamász palesztin terrorszervezet szintén Izrael agressziójának, olyan eszkalációnak nevezte a történteket, amely mindössze Izrael „kudarcához és vereségéhez” fog vezetni.
Az USA semmiről nem tudott, Irán szerint terrortámadás történt
Matthew Miller amerikai külügyi szóvivő sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak nem volt köze a történtekhez, előzetesen nem tudott erről semmit és információkat gyűjt az incidensről. Miller egyben leszögezte, hogy civilek nem lehetnek legitim műveleti célpontok.
Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter a személyhívók összehangolt felrobbantását terrorcselekménynek nevezte, s szintén Izraelt tette felelőssé.
Az ügyben kerestük az érintett magyar céget és annak tulajdonosát, amennyiben válaszolnak, cikkünket frissítjük.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!