Fiatalok milliói évtizedek óta a felsőoktatásban látják annak a kulcsát, hogy jó álláshoz jussanak. Az utóbbi időben azonban megnőtt a diplomát nem igénylő állások száma a munkaerőpiacon.

A LinkedIn friss tanulmánya szerint 2021 óta 14,2 százalékkal nőtt a diplomát nem igénylő állásajánlatok száma az Egyesült Királyságban.

Ez főként annak köszönhető, hogy a vállalkozások egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az olyan tulajdonságokra, mint az alkalmazkodóképesség és az együttműködés, amelyek nem függenek a diplomától - számolt be az Euronews Business. 

Ezzel párhuzamosan jól láthatóan a munkaerő-felvételi módszerek is változnak.  A vállalatok egyre inkább felismerik, hogy a műszaki és a munkakör-specifikus tudások könnyebben megtaníthatók az új belépőknek, mint az alapvető képességek. A tapasztalat és a képzettség helyett, illetve mellett mind hangsúlyosabban a potenciált értékelik a munkaadók.

A LinkedIn adatai rávilágítanak, hogy a HR-esek már ötször nagyobb valószínűséggel keresnek konkrét készségekkel rendelkező jelölteket, mint főiskolai-egyetemi végzettséggel rendelkezőket. 

Janine Chamberlin, a LinkedIn brit országmenedzsere szerint a sikeres karrierhez sokféle út vezet. A munka világa gyorsan változik, különösen a mesterséges intelligencia korában, és a vállalkozások újragondolják, hogyan veszik fel és képzik az embereiket.

A vállalkozások egyre inkább felismerik, hogy a diploma nem az egyetlen módja a minőségi jelöltek azonosításának.

Hozzátette: különösen pályakezdők esetében a vállalkozások már figyelemmel vannak arra, hogy leendő munkatársuk képes-e csapatmunkára és megfelelő kommunikációra, ezután képezik ki az illetőt a konkrét munkakörre.

A LinkedIn becslése szerint a brit munkahelyek által megkövetelt készségek 2030-ra valószínűleg 65 százalékkal fognak változni a 2016-os állapothoz képest. Ennek oka elsősorban a mesterséges intelligencia fejlődésében keresendő.