A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2024. szeptemberre vonatkozó első becslése szerint
2024 szeptemberében Magyarországon az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva pedig 5,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Kapcsolódó
A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2024 augusztusához viszonyítva 0,7 százalékkal mérséklődött.
- 2024 szeptemberében a feldolgozóipari alágak döntő többségében csökkent a termelés volumene.
- A legnagyobb súlyú alágak közül a járműgyártásban, a villamos berendezés gyártásában, valamint a számítógép, elektronikai és optikai termék gyártásában visszaesés következett be, míg az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása nőtt.
- Az ipari termelés az év első kilenc hónapjában 4,3 százalékkal kisebb volt, mint 2023 azonos időszakában.
- A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal csökkent.
Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója szerint már az előzetes GDP-adatok is gyenge ipari termelésre utaltak, de a szerdán megjelent adatok az erre épülő negatív várakozásokat is alulmúlták.
A szakértő szerint a megjelent adat azt sejteti, hogy
az ipar vesszőfutása korántsem ért véget, az európai konjunktúra-indikátorok alapján pedig gyors fordulat sem várható.
Ezek a folyamatok tovább erősítik a hazai pénzügyi eszközök sérülékenységét, amelyek viharosabb időszakokban az átlagnál nagyobb mértékű kilengéseket szenvedhetnek el.
Fejtörést okozhat a kormánynak, hogy a lakossági fogyasztás az elmúlt időszakban rendkívül érzékenynek mutatkozik a negatív reálgazdasági folyamatokra, és az üzleti bizalmat sem hagyja érintetlenül az ipar megrendülése
– tette hozzá.
NGM: a gazdasági semlegesség segítheti az ipar helyreállítását
A hazai ipar teljesítményét továbbra is a gyenge külső konjunktúra, a külső kereslet, különösen a német ipar agóniája fékezi. Pozitívumként emelhető ki, hogy az élelmiszeripar éves alapon növekedést mutatott. Az adatok rávilágítanak, hogy a német gazdaságtól való túlzott függésre a gazdasági semlegesség jelenti a megoldást. A versenyképességi problémákkal küzdő nyugat mellett a jelenleg sokkal nagyobb növekedést felmutató kelet felé is meg kell erősíteni hazánk gazdasági kapcsolatait. A gazdasági semlegesség hozzájárulhat az ipar teljesítményének helyreállításához, a nemzetgazdaság teljesítményébe azok a jelentős gigaberuházások is folyamatosan bekapcsolódnak a közeljövőben, mint pl. a CATL, BYD, BMW, SEMCORP vagy az EcoPro, amelyek új lendületet képesek adni a magyar iparnak - kommentálta az adatokat a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!