Ha a pénz nem is, a megtakarítás biztosan boldogít, Magyarországon pedig jóval alacsonyabb a boldogságszint, mint a régió többi országában – ez derül ki egy friss kutatásból.
„Tízes skálán mennyire érzi magát boldognak, mennyire elégedett az életével?” – többek között ezt a kérdést tette fel az NN Longevity kutatása 11 országban.
Az eredmény szerint nemcsak a nyugat-európai országokhoz, hanem a régió népeihez képest is érezhetően negatívabban ítéljük meg a helyzetet.
Magyarország átlagos boldogság-pontszáma tízes skálán 5,4, míg ugyanez az érték Szlovákiában és Lengyelországban 5,9, Romániában és a cseheknél pedig 6,4 pont.
A magyarok esetében a trend is negatív, mivel a három évvel ezelőtti boldogság-pontszámhoz képest idén 0,3 ponttal alacsonyabb is lett az átlag. Sőt, a boldogságkilátásainkat tekintve is leghátul búslakodunk a régiós listán: arra a kérdésre, hogy tíz év múlva mennyire lesz boldog, a magyarok tízes skálán 5,9 pontot adtak, a szlovákok 6,2-t, a csehek és a lengyelek 6,4-et, a románok pedig egyenesen 7 pontot.
Bár a 18-34 éves korosztály adta a legmagasabb átlagos boldogság-pontszámot (5,8 pont), de őket nem a következő korcsoport, hanem az 50-64 évesek követik 5,5-ös átlaggal. Érdekes módon a 35-49 éves korosztály átlaga ennél alacsonyabb, 5,3 pont lett. A legkevésbé boldog generáció a 65 év felettieké, akiknek a boldogság-pontszáma mindössze 5,2.
Az eredmények alapján egyértelműen elmondható, hogy a pénzügyi biztonságérzet nagyon jelentős mértékben hozzájárul a boldogságérzethez. Azon magyar válaszadók, akiknek van legalább hat havi félretett pénzük, jóval boldogabbnak érezték magukat, mint azok, akik nem rendelkeznek tartalékkal.
Tízes skálán mérve a három hónapnál kevesebb időre elegendő megtakarítással rendelkezők és azok, akiknek egyáltalán nincs félretett pénzük 4,8, míg a legalább hat havi megtakarítással rendelkezők 6,4 pontot adtak arra a kérdésre, hogy mennyire boldogok. Az önmagunkkal való elégedettségre szintén jelentős hatással van a megtakarítás: a félretett pénzzel nem rendelkezők átlagosan 5,1, míg a legalább hat havi tartalékkal rendelkezők 6,7 pontot adtak maguknak.
A magyar válaszadók szerint a tartalmas élet öt alapvető feltétele a nyugalom és kevesebb stressz (61 százalék említette), a szeretteinkkel való időtöltés (56 százalék), az egészséges életmód (54 százalék), a jelenlegi anyagi jólét (50 százalék) és a jövőbeni pénzügyi biztonság megteremtése (46 százalék).
A tartalmas élethez szükséges feltételek közül kettő közvetlenül, egy (kevesebb stressz) pedig részben az anyagi helyzettel kapcsolatos – legalábbis a magyarok szerint.
„Csak minden hatodik magyar válaszadó nyilatkozott úgy, hogy meg tudja venni, amire vágyik, és hogy azért tud olyan életet élni, amilyet szeret, mert megfelelően bánik a pénzzel. Ebből is látszik, hogy van hová fejlődnünk az előtakarékosság és öngondoskodás terén. Jelenleg a magyarok a legkevésbé boldogok az általunk vizsgált nemzetközi mezőnyben, ám ezen változtathatunk a pénzügyi tudatosságunk fejlesztésével, amiben biztosítóként nekünk is aktív szerepet kell vállalnunk” – mondta Holló Bence, az NN Biztosító elnök-vezérigazgatója.
A jövőt és a nyugdíjas éveket tekintve a nyugodt és stresszmentes öregedéshez a magyarok 63 százaléka szerint szükséges az életünk végéig kitartó anyagi biztonság, mégis csak minden ötödik magyar mondja azt, hogy eleget tesz félre havonta a gondtalan nyugdíjas évekre.
Kutatási módszertan
A „Long, happy and healthy life” 11 országos (Magyarország, Szlovákia, Csehország, Lengyelország, Románia, Törökország, Észtország, Hollandia, Görögország, Belgium, Japán) online nemzetközi NN Group felmérés reprezentatív a 18-79 éves magyar felnőtt lakosságra nézve, nem, kor, iskolai végzettség, lakóhely és régió szerint. A magyarországi adatgyűjtés 2024 március 27. és április 30. között zajlott, 1054 fő részvételével online.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!