Biztosított Európa és ezzel együtt Magyarország energiaellátása, ugyanakkor
- a magas árak,
- az orosz-ukrán háború
- és az ukrán villamosenergia-rendszerben tapasztalható nehézségek egyre súlyosabb kockázatokat jelentenek.
Magyarország gáztárolói abszolút és relatíve is magas töltöttségi szinten állnak, az ellátás biztosítva van, hazánkba több forrásból érkezik földgáz és a saját kitermelési kapacitások is rendelkezésre állnak
- írja a növekedés.hu emlékeztetve, hogy az Európai Unió (EU) tagállamainak a gázellátási zavarok kezelése kiemelt fontosságú, ezért a Bizottság kötelezte őket, hogy gáztárolóikat legalább 90 százalékos szintre töltsék fel 2024. november 1-ig. Jelenleg az EU gáztárolóinak 93 százalékos töltöttsége van.
Hortay Olivér, a Századvég energia- és klímapolitikai üzletágának vezetője szerint
Magyarország felkészült a fűtési időszakra, és az ellátási problémák kialakulásának valószínűsége alacsonyabb, mint korábban.
- Régiónkra nézve a legnagyobb kockázatot az orosz-ukrán tranzitszerződés év végi lejárata jelenti, de várhatóan jövőre is érkezik majd gáz Európába Ukrajnán keresztül, csak azeri közvetítéssel.
- A magyar gázbeszerzés egyre inkább a déli irányból történik, ami csökkenti a tranzitviták kockázatát.
Hortay Olivér elmondta még, hogy
kőolaj-ellátás terén Magyarország háromhavi biztonsági tartalékkal rendelkezik, mi az akut problémák áthidalására elegendő mennyiségnek bizonyul. Jelenleg nem látszik olyan tényező, ami tartós ellátási zavart okozna és a MOL sikeresen megoldotta az orosz import biztosítását.
Ugyanakkor az ukrán energiahelyzet, amely a háború következtében drámaian romlott, komoly kihívásokat jelent az európai áramellátás számára.
Ukrajna elvesztette áramtermelő kapacitásainak jelentős részét, így az exportőr státusza helyett importőrré vált, ami közvetlen hatással van a magyar áramellátásra is.
A magyar kormány és más régiós országok folyamatos energetikai támogatást nyújtanak Ukrajnának, amely hozzájárul az ország stabilizálásához a jelenlegi válságos helyzetben.