Nyáron két makrogazdasági folyamat határozta meg a piacokat: Amerikán eluralkodott a „soft landing” narratíva, Kínában viszont előtérbe kerültek a növekedéssel és ingatlanszektorral kapcsolatos aggodalmak. Emiatt a kötvényhozamok globálisan emelkedtek, a dollár erősödött, és augusztusban a részvénypiacok korrekcióba kezdtek – mondja cikkében Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. Szeptemberben Amerikában ismét felerősödött a szigorúbb monetáris politikától való félelem, ami további részvénypiaci lejtmenetben öltött testet.
Hozamok
A hozamok emelkedését leginkább az amerikai növekedési kilátások javulása okozta, de szerepet játszott benne a továbbra is erős munkaerőpiac, a fejlett piaci inflációs adatok vártnál magasabb volta, illetve a japán jegybank által célzott tízéves hozam nulla százalék körüli sávjának kiszélesítése (+/- 0,50%-ról +/- 1,00%-ra) is.




Kína
A másik nagyon fontos faktor a nyár folyamán a kínai növekedés lassulásához kapcsolódik. A zéró-Covid politika tavaly év végi feladása utáni gazdasági fellendülés viszonylag gyorsan megtorpant, és a kormányzat folyamatos lazító intézkedéseinek ellenére a várakozásoktól elmaradó adatok érkeztek. Mindeközben az infláció negatív tartományba süllyedt, és a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája 25 százalékra emelkedett, amit azóta már nem is tesznek közzé hivatalosan. A befektetői bizalmat tovább apasztotta néhány könnyen általánosítható vállalati hír: augusztus elején a Country Garden nevű ingatlanfejlesztő óriás nem fizette ki időben két dollár alapú kötvénye kamatát (ezt az egy hónapos türelmi időszak utolsó napján megtették, így elkerülték a csődöt), majd két befektetési társaság, a Zhongzhi és a Zhongrong jelentette be, hogy nem tudja kifizetni egyes termékeinek kamatait. A fentiek kapcsán az ingatlanpiaci vállalatok részvényei és kötvényei mélyrepülésbe kezdtek, és a kínai fizetőeszköz is nagymértékben gyengült a dollárral szemben.
A fokozatos, kis lépésekben megvalósuló, várakozásoktól elmaradó kormányzati intézkedések ezidáig nem tudtak javítani a hangulaton. Összességében úgy tűnik, hogy a kínai vezetés hajlandó elfogadni a rövid távú fájdalmakat a fenntarthatóbb, kevésbé hiteleken alapuló (ugyanakkor a korábbihoz képest alacsonyabb) növekedés és a jobb életminőség irányába történő elmozdulásért cserébe.
A kivétel
A magyar tőkepiacra ugyanakkor a fenti folyamatok csak kismértékben voltak hatással, kivéve talán a forintot, mely június elejétől augusztus végéig 370-ről 380-ra gyengült az euróval szemben.

Ugyanakkor az augusztus itt is kivétel volt, a dollár erősödése közepette a forint a legjobb feltörekvő piaci deviza volt a török líra után, hiszen kis mértékben ugyan, de még erősödni is tudott a nyár utolsó hónapjában. A hosszú lejáratú állampapírok hozama stabil maradt a turbulens nemzetközi kötvénypiaci folyamatok ellenére, míg a rövid lejáratokon folyamatos csökkenés volt megfigyelhető a jegybank kamatvágásaival párhuzamosan.
A hazai részvények viszont kiemelkedő nyarat tudhatnak maguk mögött. A BUX nemcsak tartani tudta a lépést a fejlett piacokkal, de augusztusban el is szakadt tőlük, és új csúcsra futott, miközben a többi piacon korrekció zajlott. Ráadásul a BUX a régió részvénypiacai között is az élre ugrott, az augusztusban visszaeső lengyel, stagnáló cseh és osztrák piac mellett csak a román index tudta némileg a lépést tartani a hazai parkettel.
Mindez azonban a szeptember beköszöntével megváltozott, a nemzetközi hatások alól a hazai piacok sem tudták tovább kivonni magukat. Látványos volt a forint alulteljesítése, és a hosszú lejáratú állampapírhozamok is emelkedtek. Egyedül a BUX index tartotta magát, mely szeptember közepén még új csúcsra is tudott menni, majd a hónap hátralévő részében a teljes havi emelkedést visszaadta.

Mire számíthatunk az ősz beköszöntével?
Egyelőre úgy tűnik, hogy ami korábban kedvező volt minden piac számára (a recessziós veszély kiárazódása), az most kezd ellenszéllé változni a reálhozamok nagymértékű emelkedése miatt. A befektetők lassan emésztik meg a kamatok emelkedését, ráadásul a jegybankok adatvezérelt üzemmódja miatt a vártnál jobb, vagy rosszabb adatokra a korábbiaknál hevesebben reagálhatnak, hiszen ezzel a jegybankok reakcióideje is lerövidül a korábbi előretekintő iránymutatással jellemezhető időszakhoz képest. Ez a volatilitás növekedéséhez vezethet, amit felerősíthet a kedvezőtlen részvénypiaci szezonalitás, illetve a pozícionáltságban év eleje óta bekövetkezett pozitív irányú eltolódás is.
Kiemelt figyelem övezi majd az amerikai növekedés tartósságát, illetve az európai növekedéssel kapcsolatos előretekintő indikátorokat, melyek további lassulást vetítenek előre. A munkaerőpiaci folyamatok a szűkösség oldódásának irányába mutatnak, kérdés, hogy a trend fennmarad-e, ami támogatná a soft landing narratívát, és visszafoghatja a kamatvárakozások további emelkedését. További kulcsváltozó lesz az év hátralévő részében a kínai lassulás kérdése, mely átgondolt politikai válaszlépéseket igényel az ingatlanpiaci problémák megoldása és a fogyasztói, valamint befektetői bizalom helyreállítása terén.
Az Egyesült Államokban a fogyasztóiár-index további csökkenése várható, de a maginfláció trendjét valószínűleg a szolgáltatások és a lakhatáshoz kapcsolódó tételek inflációja fogja meghatározni, amelyek február-márciusban már elérték a csúcspontjukat, viszont ahol lefelé kevésbé rugalmasak az árak. Európában a dezinflációs folyamat elindult, de annak üteme lassabb lesz, mint a tengerentúlon, és a maginfláció dinamikája rövid távon ragadós marad.
A fejlett jegybankok befejezhetik a kamatemelési ciklusaikat, azonban az infláció tartósságát övező bizonytalanságok miatt a vártnál tovább tarthatják a jelenlegi szinten a kamatokat. Fenntartjuk a Fed 5,5 százalékos végső kamatláb-előrejelzésünket, de a felfelé mutató kockázatokat erősebbnek gondoljuk, mint a lefelé mutatókat. Ami Európát illeti, visszafogottabb felfelé irányuló kockázatokat látunk az EKB végső kamatláb-előrejelzésünkkel kapcsolatban, amelyet a jelenlegi szinten, 3,75 százalékon tartunk.
Várakozásaink szerint a magyar növekedési dinamika újra beindulhat a harmadik negyedévtől kezdődően, ezt már igazolja is az MNB heti GDP-trackere. Ugyanakkor az év második felében nem számítunk akkora felpattanásra, hogy az éves GDP növekedés pozitívba tudjon fordulni, ráadásul a vártnál rosszabb második negyedév után lefelé módosítottuk a várakozásainkat: 0,8 százalékos visszaesést várunk az év egészére, ezt követően pedig csak 2,1 százalékos növekedést 2024-re. Az inflációs folyamatok továbbra is kedvezően alakulhatnak, a bázishatások miatt szeptemberben és decemberben várható nagyobb mértékű lassulás, amivel év végére az éves bázisú mutató (jelenlegi várakozásunk decemberre 7 százalék) belesimul majd a régiós átlagba. Októberben óvatos ütemezéssel elkezdődhet az alapkamat csökkentése is, ugyanakkor az EU-s források hiánya, a költségvetési hiánycél várható megemelése és a fejlett piaci országokhoz viszonyított kamatkülönbözet csökkenése miatt a forint piacán megnőhet a volatilitás.
Szerző: Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Kritikus lehet az idei nyár Európában, be kell húzni a féket

A fasorba sincsenek az állampapírok: örülhet, aki egy másik hazai pályán fektetett be

Egy új NAV-os húzás kesztyűs kézzel bánik a jogkövető adózókkal, de sokba fájhat a mulasztás

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható
Brutális ukrán támadás, halálos sebet kaphatott az orosz gázellátás

Változnak az idők: már egy mérnöknek sem elég angolul sört kérni

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást

Míg itthon tűzzel-vassal üldözik a drogot Orbánék, addig Musk nagyban ketaminozik
