Egyre inkább úgy tűnik, hogy le kell mondanunk a hazai termesztésű málnáról, ugyanis egyre kisebb területen termesztik itthon ezt a gyümölcsöt. Az Agroinform szerint ennek nem pusztán az éghajlatváltozás az oka, évek óta drasztikusan csökken a termőterület, ez magas árakat okoz, ami azt okozza, hogy visszaesett a vásárlás.

A FruitVeb Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke szerint

a magyar málna termőterülete gyakorlatilag megszűnt.

„Tehát magyar málna árualap csak nyomokban létezik, ami megjelenik a nagybani piacokon, majd a zöldség-gyümölcs boltokban. De szervezett termelésről már nem lehet beszélni. Két fő okot lehet megnevezni, ami felelős a magyar málna termőterület megszűnéséért, az egyik a klímaváltozás. A málna egy félig-meddig erdei növény, ami nem bírja a szárazságot és a magas UV-sugárzást. A másik ok a munkaerőhiány. Ez a gyümölcs kívánja leginkább az élőmunka igényt, ami ennek hiányában nem tud létezni” – közölte Apáti Ferenc.

Hozzátette,

míg negyven évvel ezelőtt még Európa egyik legnagyobb málnatermő országa voltunk hétezer hektárral, addig mostanra néhány tíz hektárról beszélhetünk, és azok is szétszórva vannak.

Apáti szerint még nincs minden veszve, hiszen a spanyoloknál is termelnek málnát, pedig ott jóval melegebb van, mint nálunk, és a jelenlegi klimatikus környezetben – ami a jövőben nem jobb, hanem csak rosszabb lesz – málnát versenyképesen és gazdaságosan termelni kizárólag csak fóliatakarás alatt, fedett körülmények között lehet.

Az ezzel kapcsolatos tőkebevonás miatt a magyar fogyasztók ezt már nem tudnák megfizetni, hiszen arra a málnára sincs pénzük amit hagyományos keretek közt termelnek.