Kockázatos tervet eszelt ki a NATO, amely elindított egy folyamatot annak érdekében, hogy megossza az európai védelmi iparral egyes erősen minősített képességcéljait – olyan titkos katonai információkat, amelyek meghatározzák, hogy a tagországoknak milyen fegyvereket és felszereléseket kell gyártaniuk.
Bennfentes információk alapján a Bloomberg közölte: a szokatlan lépés része a NATO azon törekvésének, hogy szorgalmazza a hadiipari termelés növelését a háborús gondolkodásmódra való átállás érdekében, amelyet Mark Rutte főtitkár képvisel.
Szivárogtatnak, mert Trump fenyegetőzött
A hírügynökségnek névtelenül nyilatkozó források jelezték: a szövetség már keresi a módot arra, hogy biztonságos úton tudja megosztani a titkos katonai információkat, amely meggyőzheti a cégeket a termelési kapacitás növeléséről.
Az akció néhány hónapon belül megvalósulhat, amennyiben konszenzusra jutnak a szövetségesek.
A kezdeményezést Donald Trump visszatérése is sürgeti, aki korábban azzal fenyegetőzött, hogy megvonja a katonai támogatást azoktól a NATO-tagoktól, amelyek nem költöttek a védelemre – idézik.
Szorosabb összefogás az EU-val
A szövetség egy külön eljárásban már megkezdte a titkosított szabványok megosztását az Európai Unióval is, amelyhez a NATO 32 tagállama közül kilenc kivételével mindegyik tartozik. Az információk érzékenysége miatt ezeket fokozatosan adják ki, ahogy a NATO dolgozik rajtuk, és ahogy a szabványok is frissülnek – közölték a bennfentesek.
Ismertették: ezek a szabványok olyan katonai kritériumok, amelyek célja a tagok fegyveres erőinek harmonizálása és a szövetségesek közötti interoperabilitás elérése – szólhatnak például fegyverek kalibereiről, rádiófrekvenciákról vagy általános katonai szókincsről.
Nincs mese, zsebbe kell nyúlni
A Bloomberg emlékeztet: Mark Rutte főtitkár már korábban is határozottan felszólította a védelmi ipart, hogy több műszakkal és új gyártósorokkal fokozzák a termelést – ehhez szerinte „van pénz az asztalon”, sőt, az növekedni fog.
Mark Rutte vezetése alatt a NATO várhatóan új, megnövelt képességcélokat is bemutat majd a nyáron, ami azzal járhat, hogy a jövőben a gazdasági teljesítmény jelenlegi, 2 százalékos szintje helyett nagyobb hozzájárulást írnak elő a szövetségeseknek.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Demkó Attila: A remény óriási erő, az ukrán hadsereg még nincs az összeomlás küszöbén

Egy újabb magyar miniszter szólalt meg az uniós tagságunkról, minden megváltozhat

A parlament előtt a Lex Milák, így módosíthatják a sporttörvényt

Fordulat a kereskedelmi háborúban: Kína csendesen visszalépett

Újra lecsap az ezermilliárdos veszedelem a magyar költségvetésre?

Rossz hír a magyar autósoknak: jöhet a gyakoribb műszaki vizsga

Pusztító olajszennyezés sújtja a horvát tengerpartot, nagy a veszély a magyar turisták kedvelt partszakaszán

Ezt Erdogannak sem nézik el – Berlin fúrhatja meg a giga hadiüzletet

Nagy baj van, nyugtatót hívtak vissza a patikákból
