Szeptember elejétől kötelezővé vált a jegyelővétel Budapest elővárosi zónájában, ezzel párhuzamosan pedig egységesen 25 ezer forintra változott a pótdíj összege. Az új rendszer bevezetése türelmi időszakkal indult: az első két hónapban még a korábbi, alacsonyabb összegű „fedélzeti” pótdíjjal kellett csupán számolnia annak, aki érvényes jegy vagy bérlet nélkül kezdte meg utazását.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) most úgy döntött: az átmenet megkönnyítése érdekében meghosszabbítja a türelmi időt 2025. február 1-jéig.
A fővárosban, illetve az elővárosi vonalakon, valamennyi vonatra már csak érvényes jeggyel lehet felszállni, vagyis kötelező az elővételi jegyvásárlás, ezzel egyidejűleg pedig a pótdíj mértéke is jelentősen változik, érvényes jegy vagy bérlet hiányában a pótdíj összege egységesen 25 ezer forint lett. Ezzel – az ÉKM mostani döntése értelmében – azonban csak 2025 februárjától kell számolniuk a jegyváltást elmulasztóknak.
A meghosszabbított türelmi időszak ideje alatt a rendszeres vagy szúrópróba szerű ellenőrzést végző jegyvizsgálók figyelmeztetnek a változásra, és a korábbi, mérsékelt összegű pótdíjban részesítik a jegy nélkül utazókat.
Az online jegyváltás mellett Budapest valamennyi állomásán és megállóhelyén, illetve az elővárosi vonalak jelentős részén már a nap 24 órájában biztosított a menetjegy-vásárlás pénztárból vagy automatából, köszönthetően a MÁV-START által az elmúlt években beszerzett 375 jegykiadó automatának.
Épp ehhez, valamint a kalauz nélküli rendszer bevezetéséhez igazodva hozhatta létre a vasúttársaság a kötelező jegyelővételi zónát, amelybe Budapest valamennyi állomása és megállóhelye, valamint – a lajosmizsei vonal nagyrészének kivételével – minden, az agglomeráció nagyobb vasúti csomópontjáról induló vonal, illetve annak egy elővárosi szakasza beletartozik.
Egységes pótdíj fedélzeten és 30 napon belül: 25 ezer forint.
A zónán belüli utazáskor egységesedett a pótdíj összege is, illetve kivezetik a korábbi mérsékelt összegű, „fedélzeti” pótdíjat, így a zónában jegy nélkül felszállók:
- a vonatokon már csak 25 ezer forintos pótdíj megfizetésével válthatnak menetjegyet,
- az utólagosan rendezett pótdíj összege tavaly decembertől 30 napon belül befizetve ugyancsak 25 ezer forint lett, 30 napon túl pedig 50 ezer forintra változott.
- A pótdíjat továbbra is csak abban az esetben kell kifizetni, amennyiben lehetséges az előzetes jegyvásárlás az állomásokon és a megállóhelyeken.
Érintett vasúti vonalszakaszok listája:
- 1-es vonal: a Déli, illetve Keleti pályaudvar és Győr között,
- 2-es vonal: a Nyugati pályaudvar, illetve Rákos és Esztergom között,
- 30a vonal: a Déli pályaudvar, illetve Kőbánya-Kispest és Székesfehérvár között,
- 40a vonal: a Déli pályaudvar és Pusztaszabolcs között,
- 70-es vonal: a Nyugati pályaudvar és Szob között,
- 71-es vonal: a Nyugati pályaudvar és Vác között,
- 80a vonal: a Keleti pályaudvar és Hatvan között,
- 100a vonal: a Nyugati pályaudvar és Szolnok között,
- 120a vonal: a Keleti pályaudvar és Nagykáta között,
- 142-es vonal: a Nyugati pályaudvar és Pestszentimre között.
A sorban állást el lehet kerülni azzal, ha a menetjegyeket, bérleteket elővételben, a MÁV applikációban, vagy a jegy.mav.hu weboldalon váltják meg.
Figyelmeztet a MÁV: a gyerekek sem utazhatnak csak úgy ingyen
A helyközi közlekedésben már minden 14 év alatti gyermek díjmentesen utazhat, ehhez viszont az életkort személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel igazolni kell. A jogosultságot igazoló okmányt a Volánbuszra való felszálláskor az autóbusz-vezetőnek, a MÁV-START vonatain és a MÁV-HÉV járatain a jegyvizsgálóknak kell bemutatni. Erről itt tudhat meg többet >>>