Számlacsomagtól függetlenül maximum 14 000 forinttal drágulnak az átutalások és a csoportos beszedések az MBH-nál, derül ki a nagybank pénteken közzétett „Lakossági számlavezetési hirdetményéből".
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy
Kapcsolódó
- egy állandó átutalási megbízás teljesítése bankon belül és kívül, tételenként 0,3-ról (maximum 6000 forint) 0,45 (maximum 20000 forint) százalékra módosul,
- ugyanez igaz a forint alapú, bankon belüli, vagy kívüli csoportos beszedési megbízás teljesítése esetén is, ami így háromszoros díjnövekedést jelent a pénzügyi tranzakciós illetéket vonatkozásában.
Maximum 14000 forint mindkét kategóriában a drágulás mértéke.
Ha a matekot nézzük, 100 000 forint átutalása esetén 150 forinttal többet kell fizetni majd januártól az eddigi 300 forint helyett, összesen tehát már 450 forintot, csak az illetékre. Havi több átutalásnál ezek az emelkedések nyilvánvalóan összeadódnak és jobban megérezhetjük majd őket hónap végén.
Változás lesz a készpénzfelvételi díjaknál is az MBH-nál, ott az illeték emelkedése, 0,3 százalék, de azt is látni kell, hogy a ránk háruló – megemelt – terhet, tehát a „sarc" végső összegét befolyásolja, hogy
- az ATM-es készpénzfelvétel az MBH saját automatájából történik-e, vagy más bankéból,
- ahogy az is mérvadó a díjemelés kalkulációjónál, hogy Magyarországon, vagy külföldön akarunk pénzhez jutni.
Példákkal élve, 100 ezer forint készpénzfelvétele itthon a bankszámlánkról 300 forinttal drágul. De ha külföldi nyaralásunk során szeretnék papírpénzt a zsebünkben, mert az eldugott olasz pizzéria még hírből sem hallott a POS-terminálról, ott az 1885 forintos alapdíjra még rájön 2,69 százaléka a felvett összegnek.
„Az egyre dráguló árucikkek előzetes felhalmozásával ellentétben a bankolást sajnos nem lehet a régi áron előbbre hozni, de van mód arra, hogy az ügyfelek csillapítsák a jövő évi jelentős díjemelések hatásait" – mondta Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője az emelés kapcsán. Rámutatott: az illetékemelést minden bank át fogja hárítani a lakossági ügyfelekre, azok is, amelyek még ezt nem jelentették be.
Miről van szó?
Az extraprofit adókról szóló kormányrendelet alapján a bankok legkorábban 2025. január 1-től ruházhatják át a lakossági ügyfelekre a 2024. augusztus 1-től bevezetett pénzügyi tranzakciós illetékemelést.
Eddig az OTP Bank (2025. január 1-től), a K&H Bank (2025. január 6-tól) és a CIB Bank (2025. január 17-től) jelentette be, hogy emeli díjait a pénzügyi tranzakciós illeték 2024. augusztus 1-től érvényes emelésének mértékével. A Raiffeisen Bank egy kiskapuval „óvja" ügyfeleit, erről ítt írtunk részletesen.
A pluszt a banknak kell ugyan fizetnie, de ez egy olyan jelentős díjtétel, amit biztosan áthárítanak az ügyfelekre, ez ugyanis nincs megtiltva.
Az illetékemelés így minden banknál 0,15 százalékkal, maximum 10 ezer forinttal drágítja az átutalási és csoportos beszedéseket, valamint 0,3 százalékkal a készpénzfelvételeket.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy például 100 ezer forint átutalása esetén 150 forinttal többet kell fizetni majd januártól.
Ez az emelés másfélszeres díjnövekedést jelent csak önmagában a pénzügyi tranzakciós illeték kapcsán, a bank saját díjemelése ebben még nincs is benne.
Így 100 ezer forint átutalásánál a teljes pénzügyi tranzakciós illeték az emeléssel együtt összesen 450 forint lesz.
Havi több átutalásnál ez a díj felhalmozódik, amiből már egy nagyobb bankköltség is összeállhat a hó végére.
A készpénzfelvételnél nagyobb arányú az illeték emelkedése, így az emelés is sokkal érezhetőbb.
100 ezer forint készpénzfelvétele a bankszámláról 300 forinttal drágul, és összesen 900 forint lesz csak az illeték.
Ez tehát csak az állam által elvont díjrész, amihez hozzájön még a bank saját díja is, mely viszont januártól még nem változik. Nem véletlen, hogy mind többen szorgalmazzák az ingyenes készpénzfelvétel határának megemelését is.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!