Giorgia Meloni olasz miniszterelnök pártja, az Olasz Testvérek politikai találkozóján bejelentette vasárnap, hogy lemond az Európai Konzervatívok és Reformerek elnöki tisztségéről.

Giorgia Meloni döntését azzal indokolta, hogy az európai parlamenti választásokkal lezártnak érzi eddigi feladatát.

Az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) közössége “olyan elnököt érdemel, amely teljes időben képes vele foglalkozni, nagyobb energiával” - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy olasz miniszterelnöki feladataira kíván összpontosítani.

 Giorgia Melonit 2020-ban választották az ECR elnökének, 2022 októbere óta olasz kormányfő.

Meloni azt is bejelentette, hogy az ECR elnöki tisztségére Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök jelölését támogatja, többek között mivel "Olaszország és az Olasz Testvérek (FdI) barátja". A lengyel politikus is részt vett a jobboldal római Circus Maximus mezején tartott találkozóján.

Az Olasz Testvérek ifjúsági tagozata által rendezett, Atreju nevű találkozót Giorgia Meloni hatvanöt perces felszólalása zárta le vasárnap. A kormányfő összegezte kormánya több mint két évének eredményeit az olasz, európai és nemzetközi politikai színtéren.

Az Európai Unióval összefüggésben elmondta, hogy szerinte

a második világháború utáni legnehezebb kort éljük, ezért bátor emberekre van szükség, akik „segítik a kontinenst szembenézni eddigi tévedéseivel és korlátaival, mert még időben vagyunk, és igazíthatjuk az irányt".

"Azon dolgozunk, hogy Európa lépést váltson" - jelentette ki.

Meloni úgy vélte, a „vörösek és zöldek" évtizedes hatalma Európát erőtlenné tette, majdnem teljesen megfosztotta befolyásától, versenyképessége általános válságához vezetett. Azt mondta, a „baloldali turbó-európaiak", akik a zöld átállást hirdetik, életükben legfeljebb a belvárosi lakásaik balkonjain láttak valami zöldet, nem úgy, mint a földeken dolgozó gazdák.

Megjegyezte, amikor Romano Prodi volt olasz miniszterelnök és az Európai Bizottság volt elnöke támadja őt, akkor érzi, hogy a történelem jó oldalán áll.

„Az eurót bevezető Prodival szemben minket nem lehet engedékenységgel vádolni, mivel mi vagyunk azok, akik nem adjuk fel meggyőződéseinket és nemzeti érdekeinket".

Meloni hangoztatta, hogy hiába minden ellenállás a baloldal mellett elkötelezett bíróságok részéről, az Albániában épített migránstáborok működni fognak. „Nem én vagyok az ellenség, hanem az emberkereskedők" - mondta.

Hangoztatta, hogy az albániai táboroknak rendkívüli elrettentő hatásuk lehet az emberkereskedő bűnszervezetekre, mivel nem ígérhetik többé azt, hogy a migránsok az Európai Unió területére érkeznek meg. „Ezért igyekeznek minden eszközzel megakadályozni az albániai terveinket, és aki ebben részt vesz, az az emberkereskedő maffiának kedvez" - jelentette ki.

Hasonlóképpen tévesnek nevezte a baloldali pártok és értelmiség tüntetéseit a kormány biztonsági törvénycsomagjával szemben. Úgy vélte, a rossz közbiztonság nem puszta benyomás, hanem társadalmi krízishelyzet, amely a városok peremén élőket sújtja leginkább. Azt mondta, az olasz baloldali írók, színészek demonstrációi Hollywood tiltakozására emlékezteti Donald Trumppal szemben, amely nem vezetett sehova.

Kiemelte, hogy az olasz szakszervezetek is precedens nélküli hadjáratot folytatnak a jobboldali kormány ellen . „Ha mi hasonló hangnemet ütnénk meg, a baloldal már az ENSZ kéksisakosait riasztaná".

Giorgia Meloni kifejtette, a dolgozók érdekeit ma már nem a multinacionális csoportok oldalán álló baloldal, hanem a jobboldal képviseli. A baloldal a nők jogait hirdeti, de a jobboldal tette az első nőt az olasz kormányfői székbe.

„Csináljanak, amit akarnak, mi megyünk előre!"- mondta Meloni, aki kormánya fő tulajdonságának a jobboldali erők összetartását nevezte, ami stabilitást tud adni Olaszországnak.

2025 kormányzati céljai között az alkotmányos reformot jelölte meg, a miniszterelnök közvetlen megválasztásával.