Egy friss felmérés arra mutat rá, hogy ötből kettő európai munkavállalónak lehet problémája a mentális egészségével. A TELUS Health egészségügyi szolgáltatásokat és technológiákat nyújtó vállalat közzétette éves mentális egészségi indexét a munkavállalók állapotáról hat európai országban, köztük Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban, Lengyelországban, Németországban és Hollandiában.

Az Euronews szerint minden országból 500 válaszadó vett részt a felmérésben, amelyben a válaszokat a kutatók pontozták. Mindenki, aki 80 pont alatti eredményt ért el a felmérésben, azt a mentális betegségekre hajlamosnak ítéltek.

Az eredmények országonként igen eltérőnek bizonyultak: míg Spanyolország a válaszadók 48 százaléka minősült mentális egészségügyi szempontból magas kockázatúnak, addig Lengyelországban ugyanez a szám 45, Olaszországban pedig 43 százalék volt.

A legalacsonyabb kockázatot Hollandiában mérték, itt csupán a munkavállalók 24 százalékánál alakulhat ki nagyobb valószínűséggel valamilyen mentális probléma.

Három fő tényező jelenti a különbséget; az első és legfontosabb az, hogy mi történik az adott országban

– mondta Paula Allen, a TELUS Health globális vezetője és kutatási alelnöke a lapnak.

Hozzátette, hogy földrajzi tényezők is befolyásolhatják az emberek mentális állapotát, példaként pedig megemlítette, hogy Lengyelország alacsonyabb értékére magyarázatot adhat, hogy a vele szomszédos Ukrajnában már több mint ezer napja tart a háború.

A szakértő szerint szintén fontos különbséget jelenthet a stabil mentális állapotban a kulturális és az infrastrukturális különbségek, ahogy a nem, az életkor, valamint a társadalmi és a gazdasági helyzetünk. Ennek kapcsán megjegyezte, hogy a nők átlagosan öt ponttal alacsonyabb mentális egészségi értéket mutatnak mint a férfiak.

Minden ötödik ember úgy érzi, megbetegíti a munkahelye

A mentális egészség mind nemzetközi, mind pedig uniós szinten egyre komolyabb aggodalomra ad okot. Az ENSZ 2030-ig tartó időszakra vonatkozó menetrendjének egyik fenntartható fejlődési célja a munkavállalói jogok védelme, valamint a biztonságos és veszélytelen munkakörnyezet elősegítése minden munkavállaló számára.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.