A DK elnöke szerint drámaian fog megváltozni a munkaerőpiac, „Magyarországon egymillió munkahely alapvetően átalakul vagy megszűnik. Mostanra ráadásul növekszik az általános aggodalom, hogy kicsúszik az ember kezéből a mesterséges intelligencia irányítása, felügyelete, végül nem kizárhatóan az egész a fejünkre nő, és önmagunkat sodorjuk végveszélybe. Magyarország lemaradt a felkészülésben.”
Forradalom jön, sokkal gyorsabban, mint pár évvel ezelőtt becsülték, az előszele elkezdte csapkodni az ajtókat, az ablakokat
– írja a volt miniszterelnök az Indexen megjelent véleménycikkében.
A korábbi technológiai forradalmak – a mezőgazdasági, az ipari és az informatikai forradalmak – Gyurcsány Ferenc szerint semmiben nem hasonlítanak arra, mint ami most ránk vár. „A Google kereső csak listázza az interneten fellelhető, korábban az ember által megszerzett, rögzített, tárolt információt, tudást. A gyártási, a technológiai folyamat és végül a produktum az ember irányítása alatt maradt.”
Homo sapiens vs machina sapiens?
A mesterséges intelligencia esetében nem azt mondjuk meg, hogy mit gyártson, vagy például mit keressen az MI, hanem csak azt, hogy mire van szükségünk, és azt kérjük, hogy tervezzen, gyártson valamit, ami az igényünknek megfelel. A belátható jövőben megjelenő úgynevezett Mesterséges Általános Intelligencia képes lesz minden olyan szellemi feladatra, mint az ember: elemez, mérlegel, összehasonlít és dönt, de ennél tovább is megy. Tanul, és sokkal gyorsabban, mint mi, emberek.
Végeredményben az MI nemcsak gyorsabb lesz, hanem sok-sok próbaszámítást, modellezést elvégezve, egyes megoldásokat elvetve, másokat továbbfejlesztve innovatívabb is. Nem erőben veri az embert az MI, hanem értelemben. A homo sapiens megteremti a machina sapienst. Már csak az a kérdés, hogy barátok, partnerek vagy riválisok, esetleg ellenségek lesznek-e
– írja az ellenzéki párt elnöke.
A mesterséges intelligencia révén ugrásszerűen javulhat egy sor munka hatékonysága, a gazdaság termelékenysége, „megszabadulhatunk adminisztratív, lélekölő feladatok sorától, felgyorsulhat a döntéshozatal, számos betegség diagnózisa, gyógyításának esélye nagyságrendekkel növekedhet. Ezek a jó hírek.”
Gyurcsány Ferenc szerint viszont fel kell készülni az MI elterjedése miatti új kihívásokra:
kiüresedik, majd megszűnik sok száz millió munkahely, jelentősen növekedhetnek a társadalmi különbségek az új világba bekapcsolódni tudók és nem tudók között, még szélesebb út nyílik a hamis hírek, tartalmak gyártása, közvetítése, az egyoldalú propaganda terjesztése előtt, veszélybe kerülhet a demokratikus, hiteles köznyilvánosság egésze.
A DK vezetője szerint a legfontosabb kérdések egyike, hogy az MI szembefordulhat-e az emberrel, az emberiséggel, azaz kontroll alatt tudjuk-e tartani az öntanuló, önfejlesztő mesterséges intelligenciát, vagy létrehozzuk az emberi faj intellektuális, cselekvő riválisát, esetleg ellenfelét? A kérdések elsősorban technikai, etikai és szabályozási természetűek.
Miközben robbanásszerűen gyors az MI fejlesztése, fejlesztők, kutatók, elemzők, üzletemberek sokasága egyre hangosabban kongatja a vészharangot, „mert a kormányok és a kormányközi szervezetek alig haladnak a szabályozással. Magyarországon pár fontos elemző cikk megírásán kívül alig történik valami” – írja az ellenzéki politikus, aki szerint az elsőszámú kérdés mostantól az, hogy mit tehetünk annak érdekében, hogy az MI bartáként és ne ellenségként érkezzen meg.
Államközi szabályozás szükséges
Gyurcsány Ferenc szerint a mesterséges intelligencia fejlesztését, alkalmazását állami, államközi szabályozás alá kell helyezni, mint ahogy ez történt például a nukleáris és biológiai kutatások egy részével, a nukleáris energia előállításával, vagy éppen egyes genetikai beavatkozások alkalmazásával kapcsolatban. Az előzőeknél sokkal kevesebb közvetlen kockázatot hordozó területek is (a mezőgazdaság, a közlekedés, az oktatás, a sajtó) kiterjedt állami szabályozás mellett működnek.
Az elmúlt időszak robbanásszerű változásainak figyelembevételével, értékelni szükséges, majd felül kell vizsgálni a kormány által 2020-ban elfogadott Mesterséges Intelligencia Stratégiát. „A mesterséges intelligencia szabályozásába, fejlesztésébe, alkalmazásába való bekapcsolódás, az erre való felkészülés legyen az első számú nemzeti stratégiai cél. Ennek érdekében kell átalakítani a Nemzeti Fejlesztési Programokat” – zárja eszmefuttatását a DK elnöke.