Mára a mesterséges intelligencia (MI) és gépi tanulás (GT) alkalmazása a pénzügyi szektorban is alapvetővé vált. Az MI és a GT technológiákat a számlanyitástól a marketingen át a kampánymenedzsmentig számtalan területen használják. Mint az Economx megírta, a visszaélésektől tartó magyar társadalomban erős a bizalmatlanság a pénzügyi szektorban alkalmazott AI iránt. A Magyar Nemzeti Bank most először végzett a gépi tanulást és mesterséges intelligenciát használó rendszerek veszélyeire fókuszáló kutatást, ami kitért az AI informatikai, jogi egyéb és kockázatainak az áttekintésére is – írja a fintechzone.hu.
Az informatikai és a jogi szempontokat is vizsgálták
Az MNB kockázatelemzése három-három – az e megoldásokat már alkalmazó – bankra és biztosítóra terjedt ki. A Nemzeti Bank elsősorban a szabályozottságot, az ellenőrzést és a kontrollrendszerek hatékonyságát vizsgálata a szervezeti működés, a fejlesztési és üzembeállítási feladatok, az IT architektúra, az üzemeltetés, a logikai- és adatbiztonság és a jogosultságok kezelésének a területén.
Fontos szempont volt, hogy a vizsgált bankok, biztosítók kitértek-e a GT-MI tanítása során az „adatmérgezés” (adatbázisokban szereplő hibás modellek, információk) felismerésére, vagy a széles körben választott mintákkal történő tanításra a diszkrimináció kivédése érdekében. Azt is vizsgálták, hogy az automatizált döntéshozatalnál alkalmaztak-e minőségkontrollt.
A GT-t és MI-t alkalmazó IT-rendszerek biztonsági kérdésein túl az MNB elemzése olyan specifikus kockázatokat is áttekintett, hogy a pénzügyi intézmények megfelelően kezelték-e az ügyfelek személyiségi jogait, a személyes (akár biometrikus) adatokat, illetve hogy a vizsgált intézmények gondoskodtak-e tömegesen összekapcsolt adatok védelméről.
Nem tártak fel jogszabály sértést
Az elemzés szerint a hazai pénzügyi vállalatok ma elsősorban az ügyfélazonosítás, a számlanyitás, a marketing, az ügyfélkapcsolat-kezelés (CRM) és a kampánymenedzsment folyamataikban alkalmaznak GT-MI megoldásokat.
A technológia új volta miatt a gépi tanulásra és a mesterséges intelligenciára vonatkozó szabályozási keretrendszer még formálódóban van – Magyarországon az IT-rendszerének védelméről szóló kormányrendelet biztosítja ennek a feltételeit. A kockázatelemzés elkészítésében az MNB IT-rendszer védelméről szóló ajánlását is irányadónak vették.
Az MNB nem tárt fel jogszabályokat sértő gyakorlatokat, de több javaslatot is megfogalmazott, amik elsősorban a szabályozottság hiányából fakadtak.
(Gulyás Ábel)
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!