Az európai uniós előírások értelmében 2024-től kötelező a biohulladék elkülönített gyűjtése. 2035-ig a települési hulladék közel kétharmadát újra fel kell dolgozni, ami nem érhető el a biohulladék hatékony szelektív gyűjtése nélkül.
Jelenleg az EU-ban a szerves hulladéknak mindössze 16 százalékát gyűjtik és kezelik megfelelően, a fennmaradó, nagyobb rész lerakókba vagy égetőkbe kerül. A hazai települési hulladéknak 17-29 százaléka biológiailag lebomló anyag, amelyből az élelmiszer-hulladék mennyisége évi 320-384 ezer tonnát tesz ki
– olvasható a MOHU honlapján.
Az uniós előírásoknak megfelelően a hulladékgazdálkodási vállalat első körben januártól 14 településen: Budapest, Miskolc, Debrecen, Székesfehérvár, Szolnok, Kecskemét, Cegléd, Zalaegerszeg, Békéscsaba, Nagykanizsa, Tatabánya, Kaposvár, Gyula, valamint Békés társasházi övezeteiben indította el a biohulladék gyűjtését.
A programban részt vevők lakásonként egy-egy 5 literes konyhai gyűjtőedényt kapnak, amely nem csak könnyen kezelhető, de szag- és kifolyásmentes is. Emellett társasházak számára is kiosztanak egy-egy 120 literes barna kukát, amelyet a megszokott módon kell a ház elé kihúzni, a meghatározott napokon.
Első körben a MOHU 188 ezer darab 5 literes gyűjtőedényt és 14524 darab 120 literes kukát biztosított a megfelelő elkülönített gyűjtéshez. A házhoz menő gyűjtés 2024-ben 460 ezer embert érint. A program jövőre bővül.
Mit lehet bedobni a barna kukákba?
Minden komposztálható anyagot beletehetünk. Ide tartoznak az otthon vagy a boltban vásárolt élelmiszerek, nyilván a csomagolásuk nélkül. A zöldség- és gyümölcsmaradékok, a pékáru, az ételmaradék, a húskészítmények és a tejtermékek is mehetnek a barna gyűjtőkbe.
Tilos viszont a barna kukákba tenni a csontokat, a teafiltereket, papír zsebkendőt, a műanyagokat, porzsákokat, a porszűrőket, a pelenkákat, egészségügyi termékeket, cigarettacsikket, vagy bármilyen más hasonló anyagot, amely nem komposztálható. Nem való bele a kommunális és a kerti hulladék sem.
A bedobható élelmiszerek listája a https://mohu.hu/biohulladek oldalon is megtalálható.
Akik eddig is komposztáltak, nyugodtan őrizzék meg ezt a jó szokásukat. Akik viszont nem tudnak vagy nem szeretnének, bízzák a biohulladékot a szemétszállítókra. A szolgáltatásra a MOHU oldalán tudnak regisztrálni. Az így gyűjtött szemetet egyébként nem kell szemeteszsákba csomagolni, a szemét az elszállítás után biogázüzembe kerül, ahol ledarálják és biogázzá alakítják.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!