Moldovában a Dnyeszter melléki szakadár területen az élelmiszeripar kivételével minden ipari ágazatban ideiglenesen megszűnt a termelés, miután a Gazprom orosz energiaipari óriáscég január 1-jétől leállította az Ukrajnán át Európába irányuló földgázszállítást – közölte Szergej Obolonyik miniszterelnök-helyettes.
Még túl korai lenne megítélni, hogyan alakul a helyzet (…) A probléma annyira kiterjedt, hogy ha hosszú ideig nem oldódik meg, akkor máris visszafordíthatatlan változások következnek be, vagyis a vállalkozások nem lesznek képesek újraindítani termelésüket – mondta.
Vagyim Krasznoszelszkij Dnyeszter melléki elnök szerint a régió északi részének gázkészletei tíznapos korlátozott használatra elegendők, míg a déli részeken kétszer ennyi időre. Hozzátette: a terület legnagyobb erőműve gázüzemről szénre állt át, így legalább az év első két hónapjában képes lehet árammal ellátni a lakosságot.
A Gazprom már decemberben bejelentette a Moldovába irányuló szállítások leállítását, és 709 millió dollár tartozás kifizetését követeli az országtól.
Az Európa-barát chisinaui kormány azonban – amely Moldova Oroszországtól való energiafüggőségének csökkentése érdekében az ország szükségleteinek több mint 60 százalékát a szomszédos Romániából importálja – azt állítja, hogy a fennmaradó tartozásának összege csupán mintegy kilencmillió dollár.
A Szovjetunió széthullása után Moldovától elszakadt, csaknem félmilliós orosz ajkú lakossággal rendelkező Dnyeszter melléki területen szerdán reggel elsőként a fűtés és a melegvíz-szolgáltatás állt le a háztartásokban. A szakadár terület vezetésének tájékoztatása szerint a kórházakat és a szociális létesítményeket, az üzleteket és a toronyházakat a meglévő tartalékokból látják el a következő napokban.
A Tirasztyeploenergo helyi energiavállalat arra kérte a családokat, hogy egyetlen szobában összegyűlve, az ablakokat függönyökkel vagy takarókkal letakarva és elektromos fűtőtesteket használva próbálják melegen tartani magukat.