A Moody's közölte, hogy az eddigi A2-ről két fokozattal Baa1-re rontotta Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek besorolását. A cég az új osztályzaton is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.
Izrael elsőbbségi devizaadósság-kibocsátásainak minősítését ugyanakkor a Moody's továbbra is a lehetséges legjobb, Aaa szinten tartja nyilván, tekintettel arra, hogy e kibocsátások tőke- és kamattörlesztési kötelezettségei mögött az amerikai kormány visszavonhatatlan, igény szerinti garanciavállalása áll.
A Moody's a garantált körön kívüli szuverén kötelezettségek leminősítésének indoklásában kiemelte, hogy
Izrael gazdaságát a korábban vártnál tartósabban meggyengíti a katonai konfliktus, és a múltbeli katonai konfrontációk utáni időszakoktól eltérően a cég már nem számol gyors és erőteljes gazdasági kilábalással.
A késedelmes és lassabb gazdasági fellendülés - az elhúzódó és kiszélesedő katonai műveletekkel együtt – hosszabb ideig tartó hatást gyakorol majd az izraeli közfinanszírozásra, és emiatt a cég korábbi előrejelzéseihez képest még távolabbiakká váltak a közadósságráta stabilizálódásának kilátásai – fogalmaz elemzésében a Moody's Ratings.
A rontott osztályzatra változatlanul érvényben hagyott negatív kilátás az indoklás szerint azt tükrözi, hogy a Moody's megítélése szerint az új Baa1 besorolást is lefelé ható kockázatok terhelik.
A hitelminősítő úgy fogalmaz, hogy
ha súlyos mértékben eszkalálódik Izrael és az Irán által támogatott Hezbollah libanoni síita milícia konfliktusa, az a jelenleginél is markánsan alacsonyabb izraeli államadósbesorolás megállapítását indokolná.
Továbbra is alacsony, de változatlanul fennáll a kockázata egy olyan, még szélesebb eszkalációnak, amelynek már Irán is részese lenne – áll a Moody's elemzésében.
A hitelminősítő szerint az izraeli biztonsági helyzetet és a gazdaság hosszabb távú növekedési kilátásait terhelő bizonytalanságok sokkal nagyobbak annál a szintnél, amely a cég által a Baa osztályzati sávban nyilvántartott szuverén adósokra tipikusan jellemző.
A Moody's közölte:
most már nem szerepel alapeseti előrejelzési fogatókönyvében az a várakozás, hogy a katonai konfrontáció a belátható jövőben véget ér, sem az, hogy az izraeli gazdaság gyors és erőteljes fellendülésnek indul, ahogy ez a korábbi konfliktusok után történt.
A hitelminősítő ebben a környezetben az idei év egészére mindössze 0,5 százalékos növekedést vár az izraeli gazdaságban, 2025-re szóló, 4 százalékos növekedést valószínűsítő eddigi előrejelzését pedig 1,5 százalékra rontotta.
Mindezek alapján a Moody's azzal számol, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért izraeli államadósságráta 70 százalék közelébe emelkedik. A cég korábbi prognózisában 50 százalék környékére csökkenő izraeli államadósságráta szerepelt.