A háttérzenének számos előnye lehet. Bizonyos kutatások szerint a megfelelő zene segíthet a stressz csökkentésében, és ezzel javíthatja a munkavégzés hatékonyságát. Csakhogy akad olyan munkahely is, ahol a vezetők kimondottan tiltják a zenehallgatást.
Előnyök
Szépségszalonokban, vendéglátóhelyeken, benzinkutaknál a hangszórókból is áradhat a zene, más cégeknél pedig – ahol engedik – fülhallgatót használhatnak a dolgozók, amivel egyúttal azt is jelezhetik kollégáiknak, hogy aktuálisan elkülönítik magukat a munkatársaiktól, mert éppen a munkájukba akarnak mélyedni.
Azok az alkalmazottak, akiknek lehetőségük van a zenehallgatásra, gyakran pozitívabban értékelik a munkahelyi környezetüket, ami hozzájárulhat a munkavállalói elégedettség és hűség növekedéséhez.
A Nature folyóiratban például megjelent egy tanulmány erről, miszerint a zenehallgatás növelheti a munkahelyi teljesítményt, ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy egy dal hatását sok tényező befolyásolja, úgy mint a környezet, a napszak és a hallgató pillanatnyi hangulata.
A Torinói Egyetem egy szervezetpszichológiai kutatója ebben az ügyben 244 alkalmazottat kérdezett meg, hogy felmérje, hogyan befolyásolja munkájukat a zene. Kiderült, hogy amikor a vizsgálatban részt vevők zenét hallgattak, jobb teljesítményt nyújtottak, ám ez csak akkor volt igaz, amikor direkt a fülükben szólt a zene, mert amikor háttérzajként hallgatták, nem hatott pozitívan a teljesítményükre.
Az is kiderült, hogy az olyan zene, ami nem illik az egyén hangulatához, kimondottan gyors fáradást eredményez, mert ilyen esetben rengeteg energiát kell fordítani a zeneszó kizárására és a kiváltott érzelmek kezelésére.
Hátrányok
Az előnyök mellett tehát a munkahelyi zenehallgatásnak hátrányai is vannak. Az egyik leggyakoribb ilyen panasz a zene zavaró hatása, mert nem mindenki tud koncentrálni a munkájára, ha a háttérben zene szól, különösen, ha az nem illeszkedik az egyén ízlésvilágához. Ráadásul a túl hangos zenehallgatás a kommunikációt is megnehezítheti a munkatársakkal és az ügyfelekkel.
NEHÉZ ÉS ÖSSZETETT MUNKA ESETÉN NEM AJÁNLATOS A ZENEHALLGATÁS.
Léteznek olyan kutatások is, amelyek szerint bizonyos magas koncentrációt igénylő munkakörökben, illetve fontos feladatok esetén a zenehallgatás csökkentheti a teljesítményt, és a zene zavaró tényezőt jelenthet.
Munkahelyi szabályok és illemtan
A legtöbb cégnél semmiféle konkrét szabályzat nincs arra vonatkozóan, hogy szabad-e munka közben zenét hallgatni, de a fentiekből mégis az következik, hogy
LÉTEZNEK OLYAN MUNKAHELYZETEK, AMIKOR JOBB CSÖNDBEN DOLGOZNI.
Továbbá azzal is célszerű tisztában lenni, hogy egy munkahelyen a fülhallgató használata esetén is ugyanúgy elérhetőnek kell lenni a kommunikációs folyamatokban, mert
AKI A ZENEHALLGATÁS ESZKÖZÉVEL KÖVETKEZETESEN KIVONJA MAGÁT A MUNKAHELYI KÖZÖSSÉGBŐL, HOSSZÚ TÁVON ROMBOLJA A CSAPATMUNKÁT.
Ám ha valaki mégis úgy dönt, hogy fülhallgatót használ, célszerű a zenét olyan hangerőn hallgatnia, hogy meghallja, ha hozzá szólnak, illetve ne szűrődjenek ki az akkordok a fejhallgatójából.
Zeneszó a műtőben
A közelmúltban egy kereskedelmi televíziós vetélkedőműsorban az egyik résztvevő, egy sebészorvos elárulta, hogy ő az operációit mindig zeneszóra végzi.
Csakhogy egy tanulmány szerint, amit az Index szemlézett, a műtétek alatt játszott zene életveszélyes lehet a páciensre nézve, mert a zenét hallgató sebészeknek olyankor nehezített terepen dolgoznak.
A kutatók húsz brit kórházban vettek filmre műtéteket, és mindegyik felvételen közös pont volt, hogy az orvosok és nővérek nehezebben hallották egymást, és a sebésznek olykor többször is el kellett ismételnie, pontosan milyen orvosi eszközt kér.
AZ IS MEGLEPŐNEK TŰNHET, HOGY A VIZSGÁLT MŰTŐKBEN GYAKRAN SZÓLT ÜTEMES DRUM & BASS, ILLETVE ELEKTRONIKUS ZENE, AMIKET NÉHA KIMONDOTTAN HANGOSAN BÖMBÖLTETTEK.
Egy ilyen helyzet pedig eléggé megnehezíti a kommunikációt. A nővérek sokszor küszködtek vele, hogy megértsék, mit mond nekik az orvos. Egyszer egy nővér kérte meg az orvost, hogy kapcsolja ki a zenét, már ha fontos neki, hogy fejben tartsa, hány törlőkendőt használtak már el.
A zene a kórházban is hasznos is lehet
Mint oly sok esetben, ez a kérdéskör sem fekete vagy fehér, hiszen más tanulmányok pedig azt mutatták ki, hogy a sebészek jobban tudnak koncentrálni, ha műtét közben szól valamilyen zene a háttérben.
A Brit Akadémia hasábjain jelent meg Dr. Terhi Korkiakangas cikke, miszerint a műtét közben szóló muzsika nagy múltra tekint vissza a sebészet világában. Már 1914-ben is hallgattak zenét gramofonon, hogy ellazítsák a műtendő betegeket.
LÉTEZTEK AZONBAN SZABÁLYOK, MISZERINT NEM LEHETETT JAZZT VAGY SZENTIMENTÁLIS DALLAMOKAT JÁTSZANI,
ehelyett a lágy melódiákat tartották elfogadhatónak.
A RÉGI HAGYOMÁNYOK ELLENÉRE NAPJAINKBAN MÉG SINCS ÉRVÉNYBEN FORMÁLIS SZABÁLYOZÁS A ZENÉRE VONATKOZÓAN.
Sok sebész álláspontja szerint a műtét közben történő zenélés elsősorban a betegek kényelmét szolgálja, és a szakirodalom is azt sugallja, hogy a zene jótékony hatású lehet az éber műtétek alkalmával, mert csökkentheti a páciensek szorongását.
Altatásban is szól a zene
Igen ám, csakhogy gyakran akkor is szól a zene a műtőben, amikor a páciens altatásban van, és olyankor nyilvánvalóan inkább a klinikai személyzetnek szól a zene, mint a betegeknek. Vannak operáló orvosok, akik saját bevallásuk szerint jobban teljesítenek zeneszóra, és azt állítják, hogy a muzsika segíthet a koncentrációban, gyorsabbá teheti a sebészek munkáját, mert elfedi a zavaró zajokat.
A Királyi Sebészkollégium, vagyis a Royal College of Surgeons álláspontja szerint a műtőben szóló zene nem lehet zavaró, tehát nem terelheti el a figyelmet az operációról. Olyannyira nem, hogy Sharon-Marie Weldon, az Imperial College London munkatársa szerint a zenének éppenséggel az elmélyülésben kell segítenie.
Az orvos-szerző megfigyelése szerint általában a vezető orvosok döntenek arról, hogy milyen zene szóljon a műtőben, a kisegítő személyzetet nemigen vonják be az efféle diskurzusba.
AZ IDÉZETT TANULMÁNY OLYAN KÓRHÁZI SZABÁLYOZÁST JAVASOL, HOGY A ZENE SEMMIKÉPPEN NE AKADÁLYOZZA A CSAPATMUNKÁT, ÉS NE VESZÉLYEZTESSE A BETEGEK BIZTONSÁGÁT.
Meg kell határozni továbbá a hangerő szintjét is, hogy a zene a háttérben maradjon, és mindenki számára megfelelő munkakörnyezetet teremtsen.
A sebészek kedvenc nótái
A Health Stuff egy korábbi válogatása szerint a népszerű zeneplatform, a Spotify közzétette a sebészek által játszott legkedveltebb dalok tízes listáját:
- Rock You Like a Hurricane, Scorpions
- Sweet Child O’ Mine, Guns N’ Roses
- Just What The Doctor Ordered, Ted Nugent
- Break On Through (To the Other Side), The Doors
- Paint It Black, The Rolling Stones
- Whole Lotta Love, Led Zeppelin
- We Will Rock You, Queen
- Back in Black, AC/DC
- Cocaine, Eric Clapton
- The Wind Cries Mary, Jimi Hendrix
Látható, hogy a top 10-es felsorolásban a rock a legnépszerűbb műfaj, és a rockot hallgató sebészek állítása szerint a zene segít nekik ellazulni, hogy a páciensükre tudjanak koncentrálni.
Ebben a felmérésben több mint 50 ország közel 700 sebésze és egyéb egészségügyi szakembere vett részt, többségük az Egyesült Államokból.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!