A szakszervezet által készített felmérés szerint a nemek közötti éves átlagos bérkülönbség elérte a 19,6 százalékot a vizsgálat alapját jelentő 2023-as évben, amikor az átlagfizetés a nőknél 24 758 euró (9 millió forint), a férfiaknál 29 615 euró ( 10,8 millió forint) volt.

A kutatás megállapította, hogy négy munkavállalóból három nőnemű, a dolgozó nők között pedig 21 százalék feletti a részmunkaidősök aránya szemben a férfiak közötti 6,6 százalékkal, amelynek fő oka, hogy a családok ellátása nagyrészt a nőkre hárul.

A 16 és 64 év közötti korosztályban a nők aktivitási rátája 71,9 százalék, míg a férfiaké 80 százalék, ugyanakkor a nőket érintő munkanélküliség 3,5 százalékponttal magasabb a férfiakéhoz képest.

A vizsgálat rámutatott arra, hogy a spanyol nők 44 százaléka olyan ágazatban dolgozik, ahol a keresetek elmaradnak az országos átlagtól, például a személyes gondozás, adminisztratív tevékenységek, vendéglátás.

Négyből egy női munkavállaló minimálbért vagy annál kevesebbet keres.

A bérkülönbségek 39 százaléka az éjszakai műszak, a fizikai erőkifejtés és a rendelkezésre állási idő után járó keresetkiegészítésekből származnak, amelyeket jobban díjaznak a jellemzően férfiak által betöltött munkakörökben.

A jelentés szerint bizonyos szakmákban nem ritka a 30 százalék körüli eltérés a fizetésekben nemek szerint, ide tartoznak például a tudományos, műszaki, egészségügyi, vagy pénzügyi területek. A szakszervezet következtetése szerint a nemek közötti bérszakadékot befolyásoló tényezőket a munkahelyeken végrehajtott munkaügyi és szociálpolitikai intézkedések nélkül nem lehet kezelni.

Felszámolásához a jelenlegi tendencia mellett legalább két évtizedre lenne szükség. Ennek érdekében javasolja a nők foglalkoztatásának ösztönzését a hagyományosan „férfiasnak" tartott ágazatokban, a részmunkaidős munka elnőiesedésének csökkentését a teljes munkaidős állásokhoz való egyenlő hozzáférés biztosításával, a fizetéskiegészítési politika kiigazítását, valamint az állami gondozási szolgáltatások kiterjesztését.

2030-ra elavul a tudásunk, új készségekkel találhatunk csak munkát

A munkaerőpiac folyamatosan fejlődik, egyes munkahelyek megszűnnek, és újak jelennek meg. A technológiai fejlesztések döntő szerepet játszanak ebben az átalakulásban, ami növekvő igényt teremt az új készségek iránt. Tehát igazzá válik, a tanulni, tanulni, tanulni örök szlogen. Bővebben>>>