Ha Nagy-Britanniában most népszavazás lenne a Brexitről, akkor 56 százalék voksolna a visszalépésre az Európai Unióba. Ennek a csoportnak közel negyede 2016-ban még a kilépésre szavazott – derült ki egy piac- és közvélemény-kutató cég, a Redfield & Wilton szeptemberi felméréséből, amelyet az Infostart ismertetett.
Az adatokban elmélyedve az is kiderül, hogy
a 2016-ban még szavazásra nem jogosult Z-generáció tagjai 2:1 arányban voksolnának az EU-ba való visszalépésre.
De nézzük részleteiben. A felmérés szerint a szavazók többségének az a benyomása, hogy a tényleges kilépés óta a szigetországban „szinte minden rosszabb lett” – fogalmaz az Independent című lap. Úgy érzékelik, hogy visszaesett a gazdaság, nőtt a bevándorlás, megdrágult az élet, romlott a közegészségügy teljesítménye, visszaestek a bérek, mindemellett romlott Nagy-Britannia nemzetközi megítélése. Sokak szerint az is kérdésessé vált, hogy Skócia és Észak-Írország bent marad-e az Egyesült Királyságban.
Az összes korcsoportot magában foglaló és visszalépésre szavazni kívánók 56 százalékon állnak.
A 18-24 év közöttiek viszont már 61 százalékban akarják az unióba való visszalépést, miközben kortársaik 28 százaléka szavazna csak ellene.
A 25-44-es korcsoport hasonló arányban támogatja a visszalépést.
Ugyanakkor az 55 évnél idősebbek körében a legerősebb a Brexithez való ragaszkodás.
Az is kiderült a felmérésből, hogy a válaszadók 52 százaléka akar újabb népszavazást az EU-tagságról, míg 34 százalék nem. Továbbá: 42 százalék szerint az EU visszaengedné a briteket, míg 22 százalék szerint nem.
Mindez azt mutatja, hogy a britek többsége a hibahatáron túl is jobb ötletnek tartja az EU-ba való visszalépést.
Ennek fényében aligha véletlen, hogy Keir Starmer miniszterelnök az elmúlt hetekben elkezdett puhatolózni az európai partnereknél, hogyan lehetne megerősíteni Nagy-Britannia és az unió kapcsolatait. Bár politikai ellenfelei azzal vádolják, hogy alattomban vissza akarja léptetni az országot az EU-ba, a kormányfő hivatalosan deklarálta, hogy nem fordítja vissza a Brexitet.
„Világosan megmondtam, hogy nemet mondok az EU-ba, a közös piacba, a vámunióba való visszalépésre és az uniós szabad mozgás brit földre való kiterjesztésére” – hangsúlyozta.
Viszont, ahogy magyarázta, hogy „alkut” akar, mint amit annak idején elődje, Boris Johnson kötött.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!