Nagy Márton nemzetgazdasági csúcsminiszter a közösségi oldalán mutatta be egy táblázat segítségével, hogyan működik majd az Orbán Viktor miniszterelnök által bejelentett, Európa legnagyobb adócsökkentési programjának elkeresztelt új családtámogatási rendszer.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) által közölt ábrán nemcsak a szombati évértékelőn bejelentett újdonságok, azaz a 2 és 3 gyermekes édesanyák élethosszig tartó SZJA-mentessége szerepel, hanem például a korábban bevezetett 25 év alattiakra vonatkozó adómentesség költségeit is láthatjuk.
Kapcsolódó

Egyébként a táblázatból kitűnik, hogy jelen pillanatban mindössze 110-120 ezer olyan család van, ahol az édesanya még nem múlt el negyven éves, de a család mégis vállalt már kettő gyermeket.
A hazánkat uraló demográfiai válságra jellemző, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint Magyarországon tavaly 4 961 249 fő nő élt, és ha megvizsgáljuk a korévet, akkor csak a 30 és 40 év közötti nők száma 601 474 fő, és ebbe nem számoltuk bele azokat a nőket, akik 30 év alattiak.
Az pedig csak a hab a tortán, hogy mindössze 60-70 ezer olyan család van, ahol 4 gyermeket nevelnek.
Így az sem meglepő, hogy a 25 év alattiakra több mint százmilliárd forinttal kell többet költeni, mint a 40 év alatti kétgyermekes édesanyákra.
Ma reggel derült ki, hogy az Index birtokába jutott kormányzati számítás szerint a kétgyermekes édesanyák esetében 600-700 milliárd forintos kiadást jelent az szja-mentesség. Míg a háromgyermekes anyák mentessége 2026-ra további 200 milliárd forintnyi kiesést okoz a költségvetésben.
Ezzel a költséggel számolnak
Az Index birtokába jutott kormányzati számítás szerint a legnagyobb kiadással a kétgyermekes édesanyákat érintő szja-mentesség jár, ami 600-700 milliárd forintos kiadást jelent. A kalkuláció szerint
- a 25 év alattiak szja-adómentessége – ezt 2022-ben vezette be a kormány – 230 milliárd forint bevételkiesést jelent 2026-ra a költségvetésből. Éves szinten 550-600 ezer főt érint az intézkedés.
- 2023 óta a 30 év alatti édesanyák mentesülnek az szja-fizetés alól. A kormány úgy számol, hogy ha valamennyi 30 év alatti anya szja-mentes lesz, akkor az 55-65 ezer főt érint. Az éves költségvetési hatása 40 milliárdra tehető. Mivel az átlagbérig terjedő korlát is megszűnik 2026-tól, és a kedvezményt azok is megkapják visszamenőleg, akiknek a gyereke a bevezetése előtt született, további 10 milliárd forintos terhet jelent a költségvetésnek.
- A 40 év alatti kétgyermekes édesanyák adómentessége (ami 2026-ban lép életbe) mintegy 120 ezer anyát érint és mintegy 120 milliárd forintot hagy a családoknál. A kormány számítása szerint valamennyi kétgyermekes anya adómentessége 600-700 ezer családot érintene és összesen 600-700 milliárd forintos kiadást jelentene. Az intézkedés 2027-ben és 2028-ban további 200-220 ezer anyát, 2029-ben pedig 110 ezer főt érint kedvezően.
- A háromgyermekes anyák élethosszig tartó szja-mentessége teljesen új elem, októbertől élesedik. Ezzel 2026-ra további 200 milliárd forintot helyeznek így át a családok zsebébe, és mintegy 200-250 ezer édesanyát érint a bejelentés.
- A négygyermekesek adókedvezménye folytatódik, ez 65-70 ezer főt érint, a költségvetésben pedig 50 milliárd forinttal számolnak.
A csed és a gyed is változik
Az édesanyáknak járó szja-mentesség alkalmazása mellett az apák igénybe vehetik a családi adókedvezményt. A csed és gyed teljes szja-mentessége szintén új elem, júliustól élesedik. „A fenti intézkedés hatására a jelenleg szja-köteles csed és gyed az esetek nagy részében mentesülne az szja alól, így érdemes – és egyszerűbb – lenne azt teljesen mentesíteni. Az intézkedés további előnye, hogy mérsékelné a munkából a szülés miatt kieső anyák jövedelmének visszaesését” – olvasható egy nem nyilvános kormányzati háttéranyagban, amelyben kifejtik, hogy ennek többletköltsége 10 milliárd forint, és évente 20-40 ezer édesanyát érint.
A csecsemőgondozási díj, azaz a csed, a szülési szabadság 24 hetére, azaz 168 napig jár. Megegyezik a korábbi fizetéssel, amelyből kizárólag 15 százalék szja-t vonnak le. A gyermekgondozási díj, azaz a gyed, fő szabály szerint a csedet követően a gyermek kétéves koráig jár. A gyed összege a figyelembe vehető bér 70 százalékának felel meg, de nem lehet magasabb, mint a minimálbér kétszeresének a 70 százaléka.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

A fasorba sincsenek az állampapírok: örülhet, aki egy másik hazai pályán fektetett be

Változnak az idők: már egy mérnöknek sem elég angolul sört kérni

Ausztria térdre rogyott, ez már a lakosság előtt sem titkolható

Meglépte Musk: eladta az X-et, nem meglepő a vevő

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást

Szinte minden a benzinárak emelkedése mellett szól

Hatalmas robbanással vált a tűz martalékává Putyin limuzinja, kitört a pánik Moszkvában – videó

Mi ez a nagy fegyverkezési láz a Balkánon? – Ellenőriztük a tényeket
