A jövő év a visszapattanás és a gazdasági helyreállítás éve lesz, amit a békeköltségvetés támogat – jelentette ki Nagy Márton, nemzetgazdasági miniszter kedden a parlament gazdasági bizottságának ülésén. A tárcavezető éves meghallgatásán azt mondta, szerint a kormány sikeresen reagált az elmúlt öt év három súlyos válságára: a koronavírusra, a háború okozta energiakrízisre, valamint a német gazdaság mélyülő válságára.

Hozzátette, a megváltozott gazdasági környezetben a kormány, a gazdasági semlegességre építve, 21 pontos gazdaságpolitikai akciótervet dolgozott ki, amelynek középpontjában a belső konjunktúra helyreállítása áll, amely biztosíthatja, hogy jövőre 3 százalék fölé emelkedjen a gazdasági növekedés.

A németek miatt van minden baj.

A nemzetgazdasági miniszter szerint a gazdasági növekedés elmaradása a gyenge német gazdaság miatt történt, amellett a külső kereslet sem jó, miközben a belső kereslet már helyreáll – írta meg a hvg.hu.

Nagy Márton szerint az inflációban már „nincs semmi látnivaló”.

A friss mutatót félórával az első meghallgatása előtt adta ki a KSH, amely szerint 3,7 százalékos az átlagos áremelkedés, amely valóban az MNB 2-4 százalék közti toleranciasávjában van.

A GDP szerinte egy távoli dolog, a lakosságnak az számít mennyi a bére, és a cél az, hogy a reálbér 4-5 százalékkal nőjön, vagyis ennyivel legyen a béremelés az infláció fölött. A béreket viszont csak akkor lehet emelni, ha a gazdaság nő, mert akkor tudják a cégek miből kigazdálkodni a fizetésemeléseket – tette hozzá.

Az, hogy a lakosságnál van pénz, a közép- és felső rétegben, látszik

– mondta a miniszter.

Nagy Márton rámutatott, a következő hónapokban, 2025 elején rengeteg olyan pénz szabadul fel, amely most még prémium magyar állampapírban van, és amikor ezeket visszakapják a befektetők, elköltik, ezzel pörgeti a gazdaságot. A szegényebbek pénzügyeit pedig a minimálbér emelése tudja segíteni – fogalmazott.

Arról, hogy az árstop sok szakértői vélemény szerint is növelte az inflációt, a miniszter azt mondta, ez szakmailag nem helyes megállapítás. Nagy Márton és Matolcsy György között lévő konfliktust a többi között ezzel is magyarázta, szerinte személyes konfliktussá vált a szakmai nézeteltérés, de Varga Mihályt, aki jövő tavasztól jegybankelnök lesz, szakmailag tiszteli.

Az akkumulátorgyártást is megvédte, szerinte „károgás”, amikor erről beszélnek közgazdászok, hoszen ez csak egy „kétéves hupli”.

GKI: a dolgozók 44 százaléka nem kapott olyan fizetésemelést, amitől nőhetne a fogyasztás

A lakossági felmérések eredménye jelentősen elmarad az egyéb módon számított átlagkeresetektől, aminek oka feltételezhetően az átlagkeresetek magas szórása, vagyis a nagyon magas keresetűek átlagtorzító hatása. Erről itt olvashatnak részletesebben >>>