Egyelőre hűtve maradnak a pezsgők Németországban, ahol szerdán kedvező napra ébredtek a gazdaságban: friss statisztikák szerint a várt visszaesés helyett a harmadik negyedévben kismértékben nőtt a teljesítmény.
Az előző negyedévnél 0,2 százalékkal magasabb júliusi-szeptemberi GDP-növekedés leginkább a magasabb magán- és állami fogyasztásnak köszönhető.
A bankközgazdászok kezdeti reakcióikban a gazdaság életjeléről vagy felfelé mutató, kiugró értékről beszéltek, a szakminisztérium pedig reménysugárról, ám az elemzők óvatos duhajkodásra intenek: ugyan a technikai recessziót, vagyis az egymás után két negatív negyedévet sikerült megúszni fő nyugati partnerünknél, de még mindig óriási a bizonytalanság.
Nyáron szórták a fizetést, majd megugrott az infláció
Az erősödő fogyasztás nyilvánvalóan azt mutatja, hogy
a lakosság körében már érezhetően csökkent a vásárlásokat uraló óvatosság,
főként amiatt, hogy az elkölthető jövedelmek több hónapja gyorsabban nőnek, mint az infláció.
Ahogy hazánkban, eddig a németeknél is inkább a megtakarítások gyarapodtak és elmaradt a magánkiadások várt lendülete. A nyári kánikulában, illetve kora ősszel azonban jobban zsebbe nyúltak a családok, és költeni kezdték a magasabb jövedelmük egy részét is.
Bár az infláció újra meglódult: szerdán a wiesbadeni Szövetségi Statisztikai Hivatal azt jelentette, hogy becslésük szerint
októberben 2 százalék volt az infláció, ami szeptemberben még az elmúlt három és fél év legalacsonyabb szintjén, 1,6 százalékon állt.
Pedig őszre a fogyasztói hangulat 2022 áprilisa óta a legmagasabb szintre emelkedett, a polgárok valamivel optimistábbak a jövőbeli pénzügyi helyzetüket illetően – közölte a GfK és a a Nürnbergi Piaci Döntések Intézete (NIM).
Damoklész kardja: még fújdogál a válság szele
Az elemzők figyelmeztetnek: a boltokban vagy a szolgáltatásokban éledező fogyasztási kedv nem biztos, hogy más területeken is nyomot hagy, egyelőre marad a tétovázás – állapítja meg a Frankfurti Allgemeine Zeitung elemzése.
Főként, hogy az általános helyzet aligha javult, sőt, a statisztikusok korrigálták korábbi számításaikat: a friss adatok szerint a második negyedévben – az eddig jelzett 0,1 százalék helyett – 0,3 százalékkal zsugorodott a német GDP.
Így
egyelőre nagy kérdés, hogy idén összességében felkapaszkodik-e az EU iparhatalma a válságból és jövőre megindul-e a növekedés
– írja a Handesblatt.
A németekre egyébként is jellemző, hűvös visszafogottság annak is köszönhető, hogy a GDP eddig hullámzott: míg az első negyedévben enyhén nőtt, később elmaradt a remélt fellendülés, mivel tavasszal újabb, 0,3 százalékos visszaesés következett.
A mostani, 0,2 százalékos bővülés mellett a vállalatok zöme nagyon óvatos: a versenyképesség romlása miatt elhalasztják a beruházásokat és miközben elmaradt az őszi fellendülés a munkaerőpiacon, többfelé leépítéseket helyeztek kilátásba – foglalja össze a Ruhr24.
Teherré válnak külföldön
A német gazdaság elveszíti kapcsolatait Európában és nemzetközi szinten – fogalmazott Martin Wansleben, a Német Kereskedelmi és Iparkamara (DIHK) vezérigazgatója a kedden közzétett, őszi felmérésük kapcsán. A kamara a cégek megkérdezése alapján jövőre „nulla növekedésre” számít, mivel a mintegy 25 ezer német vállalat visszajelzései „helyenként komoly félelmeket keltenek”. Mint mondta, az energiaárak csökkenése vagy a jövedelmek növekedése közép- és hosszú távon sem élénkíti a cégeket, és a magas bürokrácia és adóterhek mellett a geopolitikai bizonytalanságok, a kereslet összeomlása is jelen van. Ezért nagyon aggódnak amiatt, hogy Németország gazdasági teherré válik a kontinensen.Bár a müncheni Ifo Intézet „enyhe fellendülést” vár, a fő mutatók továbbra is nehéz téli félévet jeleznek – közölte a friss GDP-adat után Jörg Krämer, a Commerzbank vezető közgazdásza.
A Bundesbank sem számít tartós trendfordulóra.
A központi bank októberi jelentésében azt feltételezi, hogy a német gazdaság „nagyjából stagnálni fog” az év utolsó negyedévében, bár szerintük komoly recesszióra nem kell számítani.
A szövetségi kormány őszi előrejelzésében arra számít, hogy a GDP 0,2 százalékkal csökken az év egészében, bár jövőre 1,1 százalékos bővülést várnak, míg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kevésbé optimista, 2025-re 0,8 százalékos növekedést jósol.
Ausztria: lassult a krach, de a vásárlók kedvetlenek
A legújabb becslések szerint a harmadik negyedévben sem élénkült a termelés az osztrákoknál. Miután nyugati szomszédunkban 2023 végén is jelentős veszteségeket könyveltek el, a teljesítmény továbbra is gyenge, főként az ipar, építőipar zuhanása miatt. A WIFO gazdaságkutató intézet szerdán úgy becsült, hogy a háztartások költési hangulata változatlanul "lomha” lesz és a karácsonyi szezonban is a tavalyi szint alatt marad. Így a kereskedelem és a szállítás stagnál az idén, csakúgy, mint a pénzügyi és biztosítási szolgáltatások, valamint az ingatlan- és lakáspiac – közölte az Oe24.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!