Egyre több a legalább 50 milliós euró éves forgalmat bonyolító vállalatok csődje a német gazdaságban, amely tendencia idén fölerősödött, és az elmúlt évek legmagasabb szintje felé közelít – mutat rá az Allianz Trade hitelbiztosító legújabb tanulmánya, amely szerint a nagyobb csődök száma idén a 2020-as rekordszintet is meghaladhatja.
Az első kilenc hónapban idén 45 csődesetet jegyeztek fel ebben a körben, míg 2022 azonos időszakában 26, egy évvel korábban pedig 17 nagy bevételű társaság volt kénytelen fizetésképtelenséget jelenteni. Eddig 2020 eredményezte a csődhelyzet legmagasabb szintjét 2016 óta, akkor az év egészében 58 jelentős gazdasági szereplő vált fizetésképtelenné.
Bajban a kórházak, az ipari cégek és a szolgáltatók is
A hitelbiztosító részletezése szerint az idei év szeptemberéig összesen tizenkét nagy textilipari és divatkereskedelmi cég, valamint hat magánklinika vált fizetésképtelenné, ami egybevág a Német Kórházintézet (DKI) helyzetjelentésével. Ez arról szól, hogy
a német kórházak kétharmada rossznak vagy nagyon rossznak minősíti az anyagi helyzetét, és a pesszimista hangulat még magasabb a közepes méretű kórházak esetében.
A gépiparban is történt öt jelentősebb csődeset az idén, míg a fémiparban négy, az építőiparban pedig három nagy szereplő húzta le a rolót.
Az elmúlt hónapok csökkenő tendenciái (például a lakásépítések megrendelésállományának szeptemberi összeomlása) alapján nem meglepő, hogy a legtöbb fizetésképtelenséget az összes cégtípus között az építőiparban regisztrálják, ezt követik a kiskereskedelem és a szolgáltató szektor, például a vendéglátás vállalatai.
Szerény karácsony után tömeges bezárások jöhetnek
Hiába a karácsony előtti bevásárlási szezon az év legforgalmasabb időszaka, az Allianz Trade szerint továbbra is nehéz időkre számíthatnak a kiskereskedők, mert minden felmérés azt mutatja, hogy a németek a tavalyinál is kevesebbet terveznek költeni az ünnepekre.
Idén valószínűleg sokkal kevesebb ajándék kerül a karácsonyfa alá, és szerényebb lesz az ünnepi asztal is, mivel az élelmiszerárak az alacsonyabb infláció ellenére magasak maradnak
– idézi a Die Welt a megállapításokat.
A hesseni kiskereskedők is visszafogott várakozásokkal tekintenek a kihívásokkal teli, karácsonyi üzlet elé, mert a magas árak lehangolják a fogyasztókat, ezért a forgalom messze elmaradhat az előző évektől.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung idézi a Hesse Trade Association kutatását, amely szerint novemberben és decemberben csak 1,5 százalékos, azaz 10,7 milliárd eurós növekedéssel számol az iparág, ami az inflációtól megtisztítva 5,5 százalékos mínuszt jelent.
Ugyan a Német Kereskedelmi Szövetség felmérése alapján a lakosság 45 százaléka körülbelül ugyanannyit tervez költeni ajándékokra, mint tavaly, ám ez – a drágulások miatt – a megvásárolt mennyiséget tekintve erős spórolást jelent.
A vonakodás a kiadásoktól az online kiskereskedelemben is érződik, ahol a tavalyi visszaesés után idén is hasonló szinten alakulhatnak az eladások, emiatt az e-boltok részesedése a karácsonyi forgalomból tízről hét százalékra csökkenhet.
A hesseni tartomány iparági egyesülete aggódik a német kiskereskedelem jövője miatt, mert
minden második cég jelentős vagy kismértékű árbevétel-csökkenéssel számol erre az évre, míg bő egyharmaduknál a bevételek már nem is fedezik a költségeket. Emiatt sok boltos szembesülhet azzal az év végére, hogy tovább már nem éri meg a működés.
Mivel számos esetben magáncsődként valósul meg a bezárás, ezek a számok meg sem jelennek a statisztikákban, vagyis a szakértők szerint egy „néma, csendes halál” zajlik a területen.