A Verdi szakszervezet 24 órás sztrájkot tart 13 németországi repülőtéren, ami több mint félmillió utas utazási terveit érinti.
A szakszervezet március 10-én 0.00 órától 23.59 óráig figyelmeztető sztrájkba hívta a légi biztonsági és a földi kiszolgáló személyzetet München, Stuttgart, Frankfurt, Köln/Bonn, Düsseldorf, Dortmund, Hannover, Bréma, Hamburg, Berlin-Brandenburg és Lipcse-Halle repülőterén. Emiatt több mint 500 ezren nem tudnak hétfőn a tervezett időpontban felszállni a repülőjáratokra.
A légi biztonsági személyzet emellett a Verdi felhívására figyelmeztető sztrájkot tart a fentieken kívül a Düsseldorf melletti Weeze és a Karlsruhe/Baden-Baden repülőtereken is.
A sztrájk miatt Németország nagy részén le fog állni a légi közlekedés. Az ADV repülőtéri szövetség első becslése szerint várhatóan több mint 3400 járatot kell törölni, és mintegy 510 ezer utas egyáltalán nem vagy legalábbis nem a tervezett módon tud majd utazni.
Németország legnagyobb repülőtere, Frankfurt am Main a honlapján arra figyelmeztet:
"A sztrájk miatt minden olyan feladatot felfüggesztünk, amely lehetővé teszi a teljes körű repülési tevékenységet. Frankfurtban nem lehet majd megkezdeni az utazást".
Az utasok hétfőn nem tudnak majd eljutni a repülőtérre sem. A tranzitutasok átszállását is "szinte biztosan érinti" a sztrájk.
A repülőterek és a légitársaságok a honlapjukon adnak tájékoztatást az összes járat állapotáról. Számos hétfői indulást már a hétvégén töröltként jelöltek meg a repülőterek weboldalain.
Az érvényes szabályok szerint ha egy járatot a sztrájk miatt törölnek vagy több mint három órát késik, a légitársaságnak alternatív közlekedési lehetőséget kell kínálnia az utasoknak a célállomásra. Az utasokat gyakran automatikusan átfoglalják egy másik járatra. Vagy a légitársaság felajánlja, hogy a repülőjegyet vonatjeggyé alakítja át.
Ha az utasok a sztrájk miatt hosszabb időre a repülőtéren rekednek, a légitársaságoknak segítséget kell nyújtaniuk, például étkezési utalványok formájában.
Az utasok jogairól szóló uniós rendelet bizonyos feltételek mellett utasonként 250 és 600 euró közötti kártérítést ír elő a célállomáson bekövetkező háromórás vagy annál hosszabb késések és a járatok rövid időn belüli törlése esetén.
A kártérítési jogosultság nagyban attól függ, hogy ki sztrájkol. Ha a földi személyzet, akkor kevés az esély a kártérítésre. Más lehet a helyzet, ha a légitársaságok alkalmazottai sztrájkolnak. Az alternatív szállításhoz való jog minden esetben fennáll, függetlenül attól, hogy az utasok jogosultak-e kártérítésre.
A sztrájkot hirdető Verdi szakszervezet egyebek mellett nyolcszázalékos béremelést, de legalább havi 350 euróval megemelt béreket, valamint három további szabadnapot követel a kollektív szerződésről folyamatban lévő tárgyalásokon – számolt be róla az MTI.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Kiderült, mennyit visz haza egy átlagos magyar nettóban

Ez sok beteget érint - Változás jön a gyógyszeres dobozokban

Rossz hír érkezett: alapjaitól kell újjáépíteni az M1-M0 csomópontot

Nem ezt várták: csökkent az árrésstop ereje, de a június odavághat

Repülőgépeket kérhettek a tárgyalásokon az oroszok, ebből vásárolnának be

Potom fejpénzért nyújtja brutális szolgáltatását Trump kedvenc börtönőre

Szokatlan időben hoz magával egy nagyon fontos embert Gulyás Gergely, kamerák is lesznek

Százmilliókat fizet ki egy vesztes per után az állam a magyar sztársportolóknak

Bábolna nem akar dögtemető lenni, aláírásgyűjtésbe kezdtek
