A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményében tudatta, augusztustól az EU vonatkozó irányelveinek megfelelően a pénzforgalmi szolgáltatóknak fel kell függeszteniük az olyan ügyleteket, amelyeknél a NAV részeként működő pénzügyi információs egység (FIU) intézkedését szükségesnek látják, és amelyről kötelesek a FIU felé haladéktalanul bejelentést tenni. Ezen eljárás alapjai mentén, ám attól elhatároltan augusztustól újfajta bejelentési, zárolási eljárás lép életbe.
A tárca azt írja, a Covid-időszak kezdete óta tömegessé váltak az online vásárlások és pénzügyi tranzakciók, ezzel együtt pedig az online csalások száma is megszaporodott:
míg 2020 első negyedévében 113 sikeres visszaélést követtek el, összesen több mint 422 millió forint értékben, addig ez a szám 2023 negyedik negyedévére 3737-re nőtt, közel 5,8 milliárd forint értékben.
Túri Anikó közigazgatási államtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy a probléma nem magyar sajátosság, az azonnali fizetési rendszer, mint az elkövetés eszköze adottság, néhány éven belül nem csak Magyarországon, hanem az Európai Unió teljes területén. Az új bejelentési, zárolási eljárás az ügyfelek, pénzforgalmi szolgáltatók és hatóságok hatóságok hatékony és gyors információcseréjén alapul majd.
A közlemény szerint az új eljárás bevezetésével a kormány képes lesz hatékonyan fellépni azokkal a csalókkal szemben, akik a családok mellett az egész nemzetgazdaságnak is kárt okoznak, 2025 nyrától pedig egy visszaélés-szűrő rendszer működése is életbe lép, amely a fizetési mintázatok folyamatos elemzésével, öntanuló módon fogja kiszűrni a csalárd fizetési megbízásokat – írják.
Megfordult a trend, ismét növekedésnek indult az online csalások száma
2024 első negyedévében 65 százalékkal több online banki lopást követtek el, mint a tavalyi év azonos időszakában.Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább→