A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) csütörtökön egyhangúlag úgy döntött, hogy elutasítja Izrael fellebbezését és elfogatóparancsot adott ki a hivatalban lévő izraeli kormányfő és a volt védelmi miniszter ellen „emberiség elleni és háborús bűnök miatt”. 

Ezzel a lépéssel drámaian kiéleződhetnek a gázai háború miatti jogi eljárások, és azt jelenti, hogy az ICC 124 tagállama (köztük Magyarország szerk.) kénytelen lesz letartóztatni Benjamin Netanjahut és a volt védelmi miniszterét, ha belépnek a területükre – hangsúlyozta írásában a Financial Times.

Az ügyre közösségi oldalán reagált Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is, aki szégyenletesnek és abszurdnak nevezte az elfogatóparancsot.

„Az imént telefonon egyeztettem Gideon Sa’ar kollégámmal, Izrael külügyminiszterével, és arról biztosítottam őt, hogy Magyarország elutasítja, hogy a nemzetközi bírósági rendszer bármely intézményét politikai eszközzé tegyék, s most ez történt. Ez a döntés szégyent hozott a nemzetközi bírósági rendszerre azzal, hogy egyenlőségjelet tett egy ördögi terrortámadással megtámadott ország miniszterelnöke és az ördögi támadást végrehajtó terrorszervezet vezetői közé. A döntés elfogadhatatlan” – fogalmazott Szijjártó Péter.

Szerintem kizárt, hogy egy ilyen helyzetben Magyarországra jöjjön a két izraeli politikus, de ha ide jönnének, akkor biztosak lehetnének abban, hogy a magyar rendőrség nem fogja őket letartóztatni

– hangsúlyozta az Economx érdeklődésére Bátki Pál. A neves ügyvéd szerint összetett a helyzet mivel Benjamin Netanjahu kormányfőként immunitással rendelkezik.

„A Nemzetközi Büntetőbíróság statútuma szerint ez ebben az esetben érvénytelen, de a nemzetközi jogban és diplomáciai gyakorlatban ez az immunitás még mindig egy szent tehén”

húzta alá a jogi szakértő, aki egyben hozzátette: 

„A Nemzetközi Büntetőbíróság hatalma, és tekintélye változóban van, már korántsem olyan nagy a lelkesedés irányában a szuverén államok között, mint amikor megalakult. Márpedig nemzetközi jog ide vagy oda, rendőri ereje nincs a bíróságnak. Az elfogatóparancs egyértelmű jele annak hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság élni kíván a hatásköreivel, de kérdéses hogy ez végrehajtják-e a tagállamok vagy szabotálják”.

Abban biztosak lehetünk, hogy nem Magyarország lesz az, amelyik csapdát állít majd nekik. Ha ide kívánnak jönni (nem fognak akarni) akkor az előre le lesz egyeztetve diplomáciailag

– hangsúlyozta lapunknak Bátki Pál.

Büntetőbíróság: Szándékos és tudatos

A nemzetközi gazdasági hírportál ismertette a döntéssel kapcsolatban a Nemzetközi Büntetőbíróság álláspontját, amely szerint „ésszerű okunk van” azt hinni, hogy Netanjahu és Gallant

„büntetőjogi felelősséggel tartoznak az éhezés, mint a hadviselés módszereként elkövetett háborús bűnökért”. 

Az ICC szerint alapos okkal feltételezhető, hogy „szándékosan és tudatosan megfosztották” a gázai polgári lakosságot élelemtől, víztől, gyógyszerektől, orvosi ellátástól, valamint üzemanyagtól és áramtól.

Netanjahu korábban elutasította a Nemzetközi Büntetőbíróság ügyészének elfogatóparancs iránti kérelmét, mint „abszurd és hamis . . . és a valóság eltorzítása”.

Izrael azzal érvelt, hogy egyetlen másik demokráciát sem kezelt ilyen „előítéletes módon” az ICC, és továbbra is elkötelezett a jogállamiság mellett. 

Elfogatóparancs kiadását kérte izraeli és Hamász vezetők ellen a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze

Karim Khan szerint az érintettek büntetőjogi felelősséggel tartoznak.

A bíróság emellett elfogatóparancsot adott ki Mohammed Deif Hamász-vezér ellen emberiesség elleni és háborús bűnök miatt. Izrael augusztusban közölte, hogy egy hónappal korábban megölte Deifet egy gázai légicsapásban – fűzte hozzá a Financial Times.