Ismét közzétette a CNN az Euromonitor International globális piackutató vállalat éves jelentését, amely szerint ismét Párizs lett a világ legvonzóbb városcélpontja.
A Lighthouse adatszolgáltató céggel közösen készített Top 100 City Destinations Index 2023 című jelentés a világ vezető városait vizsgálta, és olyan kritériumok alapján rangsorolta őket, mint a turizmus, a fenntarthatóság, a gazdasági teljesítmény, valamint az egészség és biztonság.
A listán Európa uralmának lehetünk tanúi, ugyanis a top 10-ben hét, a top 100-as listán pedig 63 ország szerepel az öreg kontinensről. A top 10-ben 3 nem európai város kapott helyet, méghozzá Dubai, Tokió és New York.
Az Euromonitor Top 100 City Destinations Index 2023-as top 20 városa a következő:
- Párizs, Franciaország
- Dubai, Egyesült Arab Emírségek
- Madrid, Spanyolország
- Tokió, Japán
- Amszterdam, Hollandia
- Berlin, Németország
- Róma, Olaszország
- New York, Egyesült Államok
- Barcelona, Spanyolország
- London, Egyesült Királyság
- Szingapúr
- München, Németország
- Milánó, Olaszország
- Szöul, Dél-Korea
- Dublin, Írország
- Oszaka, Japán
- Hongkong
- Bécs, Ausztria
- Los Angeles, Egyesült Államok
- Lisszabon, Portugália
A top 100-as listán négy új szereplő is helyet kapott, amelyek mindegyike javuló idegenforgalmi teljesítményt tudhat magáénak az idén: Washington DC a 48. helyen, Montreal a 68. helyen, Santiago a 88. helyen és Vilnius a 92. helyen található.
A nemzetközi utazások továbbra is erőteljes fellendülést mutatnak, az előrejelzések szerint 2023 végére eléri az 1,3 milliárdot, ami mintegy 1,7 billió dollárnyi globális turisztikai kiadást generál.
A 2023-as listát Isztambul vezeti a nemzetközi érkezők számát tekintve, ezután London, majd Dubaj következik.
A legnagyobb éves növekedést Hongkong (2495 százalék) és Bangkok (142 százalék) produkálta, mivel a Covid-19 járványt követően az utolsók között nyitották meg újra a kapuikat.
A látogatók számának növekedése azonban vegyes áldás is lehet, mivel negatív hatással lehet a helyi közösségekre és a környezetre. Nadejda Popova, az Euromonitor International vezető menedzsere egy nyilatkozatában arról beszélt, hogy a városok milyen módon néznek szembe a túlturizmus kihívásával.
"Egyes úti célok korlátozásokkal, meredek adókkal vagy a szállodai kapacitás csökkentésével igyekeznek korlátozni a turisták beáramlását, és megőrizni a város kulturális örökségétk" − mondta.
Előrejelezte, hogy a megélhetési költségek emelkedése, az ingadozó infláció és a geopolitikai bizonytalanság lesz a legnagyobb akadály a turizmus növekedése szempontjából a következő két évben. A fogyasztók az ár-érték arányú utazási ajánlatokat fogják keresni, és sokan az otthonukhoz közelebbi nyaralásokat választják majd.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!