Elhárulhatnak a bürokratikus akadályok, önkéntes alapon a lakhatási célra is felhasználhatók lesznek a hosszú távú megtakarítások – írja közleményében az NGM.
Az otthonteremtés generációkon átívelően a legfontosabb öngondoskodási kérdés a családok és a fiatalok számára, ezért a kormány megszünteti a bürokratikus akadályokat annak útjából, hogy saját döntésük szerint, önkéntes alapon az emberek lakhatásuk megteremtésére használhassák fel megtakarításaikat.
Kapcsolódó
Az állam már korábban jelezte, hogy valamilyen módon hozzányúl a nyugdíjpénztárakhoz, ugyanis a jegybank közölte, hogy 15 éve folyamatosan csökken az önkéntes nyugdíjpénztári tagok száma. 2023 végén 1,1 millió személy rendelkezett önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítással – 300 ezer fővel kevesebb, mint a csúcspontot jelentő 2008-ban.
A 45 évesnél fiatalabb generációból 2002-ben 677 ezren voltak az önkéntes nyugdíjpénztári tagok, míg 2022-ben már csak 412 ezren voltak tagok ebből a korosztályból.
A magyar kormány ezért egy kivételes lehetőséget kíván teremteni a magyar családok számára, hogy 2025-ben adómentesen, lakáscélokra, lakáshoz kapcsolódóan eszközölendő felújításokhoz is felhasználható legyen az önkéntes nyugdíjpénztárakban az eddigiekben- saját és munkaáltató befizetésekből valamit ezeken elért hozamokból és állami adó-jóváírásból felhalmozódott megtakarítás.
Az intézkedés eredményeképpen, önkéntes alapon több mint 1 millió pénztártag és családja részére nyílhat meg annak lehetősége, hogy
átlagosan a személyenként több mint 2 milliós számlaállománya terhére lakáscéllal felhasználja megtakarítása akár teljes részét is.
A javaslat társadalmi egyeztetése a mai napon kezdődik meg. A tervezet értelmében a megtakarítások felhasználására az alábbiak szerint lesz lehetőség:
- a megtakarítások lakáscélú felhasználása egy extra, opcionális lehetőség, azaz arról az érintett saját belátása szerint, szabad választása alapján dönthet, ezáltal tovább erősítve az önrendelkezés jogát;
- a megtakarítások felhasználására az érintetteknek 2025-ben átmenetileg, egy éves időtartamban van lehetőségük;
- a lakáscélú felhasználás ebben az egy évben adómentesen vehető igénybe.
A javaslat lakáscélnak tekinti a hitelintézeti törvényben meghatározott lakáscélú hitel- vagy kölcsönszerződés törlesztésének, illetve önrészének támogatását, valamint a Magyarország területén fekvő lakások korszerűsítésének, felújításának támogatását.
A lakáscélú felhasználhatóság feltétele, hogy a lakás vagy a pénztártag, vagy a házastársa, vagy gyermeke legalább részleges tulajdonában álljon, illetve a hitelszerződés ilyen ingatlan megszerzését célozza.
A lakások korszerűsítésének, felújításának támogatása a javaslat értelmében meghatározott munkálatok, anyagok és eszközök után kibocsátott számlák, illetve szerződések utólagos elszámolásával történhet és akár három alkalommal is benyújthatók, így elősegítve a nagyobb összegű felújításokat, korszerűsítéseket is.
Nőtt a hozam, de kevesebb a reálérték
Mint korábban megírtuk, a legfrissebb statisztikák szerint
szeptember közepén 2142 milliárd forint pihent ÖNYP-számlákon,
tavaly és idén sikerült jelentős hozamokat elérni, mivel a részvényindexek erősödtek, a kötvénypiacon pedig általánosan nagyot csökkent a hozamkörnyezet (utóbbi miatt a korábban megvett kötvények árfolyama nőtt). Rossz hír azonban, hogy reálértéken az ÖNYP-kben lévő vagyon piaci értéke még mindig kevesebb, mint 2018-ban.
Néhány adat az ÖNYP számlák összetételéről:
- 5 év alatt 58-ról 44 százalékra csökkent az állampapírok súlya
- 1000 milliárd forint a kasszák magyar állampapír kitettsége
- a portfóliók 66 százaléka magyar eszközökben van
- tavaly kiugróan magas, 21 százalékos átlagos nettó hozamot termeltek a nyugdíjkasszák
- a 10-éves nettó átlaghozam 5,6 százalék, az infláció feletti hozam 0,7 százalék évente
- aki 10 éven át az adójóváírás kimaxolásához kellő összeget (750 ezer forint/év) végig befizette, évi 8,4 százalék hozamra tett szert
- idén az első félévben 82,3 milliárd forint érkezett az ÖNYP számlákra, adójóváírásokkal együtt, a kifizetések összege 68 milliárd volt
- a nyugdíjpénztári tagok száma jelenleg 1,07 millió fő
- rendszeres befizetők száma az önkéntes nyugdíjpénztárakban 541 ezer fő, 490 ezren rendelkeznek nyugdíjbiztosítással, és 91 ezren NYESZ-szel
- a belépéskori átlagéletkor 38,5 év
- egy fő átlag 3 millió forint megtakarítással rendelkezik, de a vagyon 44 százaléka a legvagyonosabb 10 százaléknál összpontosul
S bár fentebb az MNB statisztikáira hivatkozva azt írtuk, jó hír, hogy emelkedtek a hozamok, rossz hír sajnos azonban, hogy reálértéken az ÖNYP-kben lévő vagyon piaci értéke még mindig kevesebb, mint 2018-ban.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!