A főleg a fiatalok körében népszerű, szájba helyezhető nikotinos tasakok (nikotinpárnák) betiltását tervezi a francia kormány. Genevieve Darrieussecq francia egészségügyi miniszter a Le Parisien című francia lapnak adott interjújában elmondta, hogy nemcsak a felső ajak és az íny közé helyezhető nikotinpárnák, hanem az egyéb hasonló termékek, köztük a nikotinos rágógumi betiltásáról is döntött a kormány, mert azokkal is sok probléma van.

Mint mondta, „a fiatalok védelmében döntöttek a tiltásról, hiszen az említett termékek reklámjai őket veszi célba". Hozzátette, „veszélyes termékkörről van szó".

Kiemelte, hogy

a detoxikálókat egyre többször keresik fel segítségért a nikotinos tasakokat használó fiatalok olyan súlyos tünetekkel, mint hányás, alacsony vérnyomás és görcsökkel járó remegés.

A felső ajak és az íny közé helyezhető nikotinpárnákban nikotintartalmú por helyettesíti a dohányt, és ezek szakértők szerint olykor jóval nagyobb nikotinmennyiséget is tartalmazhatnak, mint a hagyományos cigaretták.

Október közepén arról írtunk, hogy itthon bővítik a BAT nikotinpárnáit előállító pécsi egységet, amely a globális piacok számára szállít. A bővítés megerősíti Magyarország, és különösen Pécs, stratégiai fontosságát a BAT jövőjében. A tervezett beruházások 450 új munkahelyet teremtenek, jelenleg a gyárban már több mint 100 nyitott pozícióra várják a jelentkezőket. Itt olvashatja erről a részleteket >>>

Franciaországban nem most merült fel először a nikotinpárnák betiltásának lehetősége: az előző kormány egészségügyi minisztere már tavaly novemberben felvetette a kereskedelmi forgalmazás felfüggesztésének lehetőségét arra hivatkozva, hogy a tapasztalatok szerint mérgezést okozhatnak.

A nikotinpárnákról szóló törvénytervezet szövegét néhány héten belül hozzák nyilvánosságra és a tiltás még az év vége előtt jogerőre emelkedhet. A francia kormány ezen kívül életbe léptetheti a közeljövőben az elektromos cigaretták betiltását is.

A briteknél eközben kezd elfajulni a helyzet a szabadtéri dohányzást tiltó törvényjavaslat miatt. Az országban évente 80 ezer ember hal meg a dohányzás következtében, a helyi egészségügyi szervezet drasztikus lépést tenne. A brit Egészségügyi és Szociális Minisztérium kijelentette, hogy nem kommentálja azokat a jelentéseket, amelyek szerint a Downing Street blokkolja a szabadtéri dohányzás betiltását. Keir Starmer miniszterelnök még augusztusban azt mondta, hogy kormánya a szabadtéri dohányzás betiltását fontolgatja annak érdekében, hogy csökkentse az Egyesült Királyságban évente 80 ezer megelőzhető dohányzás okozta haláleset számát. Itt olvashat erről többet >>>