Nyolcvan éves lesz csütörtökön a leghosszabb nap. 1944. június 6., amely a D-nap néven ismert jelentette a szövetségesek hadjáratának kezdetét, amelynek célja Franciaország és Nyugat-Európa felszabadítása volt a náci megszállás alól.
A Londonból származó, jelenleg Dél-Walesben élő Jim Miller 20 évesen, június 9-én szállt partra a Juno partszakaszon, Normandiában.
Büszke vagyok arra, hogy még mindig megoszthatom az emlékeimet az utánam következő generációkkal. Ugyanakkor megalázó nekem, hogy ennyit éltem, különösen, ha azokra gondolok, akik akkor a normandiai partokon életüket vesztették
– mondta Jim Miller, miközben a Buckingham-palotában személyes köszöntette fel őt a brit uralkodó.
Az idős veterán elmesélte III. Károlynak, hogy anno 18 évesen jelentkezett önkéntesnek a hadseregbe, miután megbukott a Királyi Légierő hallásvizsgálatán. Sofőrként és rádiós operátorként szolgált páncélozott autókban. A D-napi partraszállás idején egy amerikai hajón kelt át a La Manche-csatornán – számolt be róla a BBC.
„Teljesen meglepett és örömmel töltött el, hogy meghívtak a Buckingham-palotába. Különleges nap volt, és igazi megtiszteltetés volt számomra, hogy találkozhattam a királlyal, és átvehettem a 100. születésnapi üdvözlőlapomat” – mondta Jim Miller.
A jövő héten Károly király, Kamilla királynő és Vilmos walesi herceg részt vesznek a D-napi nemzeti megemlékezésen Portsmouthban.
A történelem legnagyobb tengeri partraszállásának 80. évfordulója alkalmából a brit uralkodó elhagyja majd Nagy-Britanniát, rákbetegségének diagnózisa óta először.
III. Károly, aki a Brit Királyi Légió védnöke, Franciaországba utazik, hogy részt vegyen a Ver-sur-Merben lévő normandiai brit emlékműnél tartandó megemlékezésen.
Normandiába utazik majd 23 brit D-napi veterán is. További 21 veteránt, köztük a 100 éves Jim Millert pedig várják a staffordshire-i National Memorial Arboretumban tartandó eseményre. Ők a normandiai partraszállás még életben lévő veteránjainak egyre fogyatkozó számához tartoznak.
Öt évvel ezelőtt, a mostani 23-mal szemben még 255 D-napos veterán vett részt a normandiai megemlékezésen.
Philippa Rawlinson, a Királyi Brit Légió munkatársa elmondta: „Ezek a hihetetlenül megható és megrendítő megemlékezések lesznek az utolsó lehetőségeink arra, hogy jelentős számú normandiai veteránt fogadjunk”.
A partraszállás első napján, 1944. június 6-án 156 ezer szövetséges katona szállt partra, akik közül a történészek becslése szerint mintegy 2500-an haltak meg. A partraszállás a második világháború egyik kulcsfontosságú fordulópontja volt.