A Norvég Menekültügyi Tanács (NRC) csaknem 20 országban készül felfüggeszteni humanitárius tevékenységét az amerikai támogatások megvonása miatt. Ezt az NRC jelentette be.

A norvég nem kormányzati szervezet szerint tavaly a finanszírozása csaknem 20 százalékát kapta az Egyesült Államoktól, vagyis mintegy 150 millió dollárt, amivel világszerte 1,6 millió rászorulón segítettek.

„Sosem tapasztaltuk 79 éves történetünk során a segélyek ilyen hirtelen megszakítását számos - állami, kormányközi, vagy magánszervezet - donorunk bármelyikétől" - hangsúlyozta az NRC a közleményében.

Az NRC felhívta a figyelmet, hogy a segélyezés felfüggesztése egyre komolyabb következményekkel fog bírni a válságokkal szembesülő emberek számára világszerte.

A nem kormányzati szervezet közölte, hogy már most leállította Ukrajnában a frontvonalak mentén található településeken élő mintegy 57 ezer ember februárra tervezett vészhelyzeti támogatását, és világszerte el kellett bocsájtani dolgozókat.

Az Egyesült Államok évente mintegy 40 milliárd dollárból gazdálkodó Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) a washingtoni külügyminisztérium fennhatósága alá került, és minden programját - a legsürgetőbb humanitárius segítségnyújtás, illetve az Izraelnek és Egyiptomnak nyújtott támogatások kivételével - Donald Trump amerikai elnök kormánya felfüggesztette.

Az NRC közölte: nem tudta elérni, hogy a kivételt rájuk is kiterjesszék.

„Több millió dollár nem teljesített kifizetési kérelmünk van az Egyesült Államok kormánya felé. Haladéktalan megoldás nélkül február végéig kénytelenek leszünk leállítani az amerikai támogatással finanszírozott életmentő humanitárius programokat" - húzta alá a nem kormányzati szervezet. Hozzátették, hogy mindez magában foglalja tiszta ivóvíz biztosítását 300 ezer ember számára a Burkina Fasó-i Djibóban, illetve emberek százezreit élelmező csaknem 500 péküzem támogatását a szudáni Dárfúrban.