A szolgálati idő mértéke, hossza meghatározó jelentőségű a nyugdíj jogosultság és a nyugdíj összege szempontjából is, ezért mindenkinek az az érdeke, hogy minél több szolgálati időt gyűjtsön aktív élete folyamán.

A szolgálati idő pedig elsősorban keresőtevékenységgel szerzett biztosítási jogviszony alapján keletkezik. Molnárné Balogh Márta tb-szakértő az Adó Online-on most arra a kérdésre adott választ, hogy van-e mód arra, hogy akkor is szerezzünk szolgálati időt, amikor nincs biztosítási jogviszonyunk, mert például nappali tagozatos felsőfokú tanulmányokat folytatunk.

Az a tanulmányok időpontjától függ, hogy melyik lehetőséggel tudunk élni, 1998. január 1-je előtt ugyanis a nappali tagozatos felsőfokú tanulmányok ideje szolgálati időnek minősült az öregségi nyugdíjra való jogosultsághoz, utána azonban már nem.

A nyugdíjtörvény szerint szolgálati időként kell figyelembe venni az öregségi nyugdíj esetén az 1998. január 1-je előtt felsőoktatási intézményben nappali képzésben folytatott tanulmányok idejét legfeljebb a képesítés megszerzéséhez a tanulmányok folytatása idején szükséges mértékben. A hozzátartozói nyugellátás esetén ez a tanulmányi idő az 1998. január 1-jei időpontra tekintet nélkül, azaz jelenleg is szolgálati időnek számít.

A felsőfokú tanulmányokkal szerzett szolgálati idő a tanulmányok kezdetét magában foglaló hónap első napjától a tanulmányok végét magában foglaló hónap utolsó napjáig tartó időszak, beleértve a két egymást követő tanulmányi időszak közötti tanulmányi szünet idejét is.

A másik lehetőség a megállapodás kötése szolgálati idő szerzése céljából a felsőfokú tanulmányok idejére. A megállapodás hatósági szerződésnek minősül. A megállapodást a kedvezményezett személy javára a járulékfizetés átvállalásával más személy vagy szerv is megkötheti. 

A megállapodás alapján fizetendő nyugdíjjárulék mértéke 22 százalék, alapja a minimálbér összege.

A 22 százalékos nyugdíjjárulék fizetésével, a minimálbér alapul vételével köthet megállapodást szolgálati idő szerzése céljából az a nagykorú személy, aki a felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytatott tanulmányok idejét kívánja szolgálati időként elismertetni. Megállapodás-kötéssel teljes értékű szolgálati idő szerezhető.

Arra viszont oda kell figyelni, hogy a nők negyven év jogosultsági idővel történő kedvezményes öregségi nyugdíjára való jogosultságnál továbbra sem lehet szolgálati idő szerzésére kötött megállapodással jogosultsági időt szerezni, tehát az egyetemi idő így sem növelheti a jogosultsági időt.

Felbolydult a nyugdíjak körüli vita

Az elmúlt időszakban több hír is borzolta a kedélyeket a nyugdíjak kapcsán. Nyilvánosságra került például az OECD javaslati csomagja, amit a magyar kormány számára készítettek az Európai Bizottság felé vállalt nyugdíjreform keretében. A nemzetközi szervezet szakértői többek között fokozatosan növelték volna a nyugdíjkorhatárt, szigorították volna a Nők 40 programot, valamint a 13. havi nyugdíjat is korlátoznák. 

Pénzügyminisztérium az OECD jelentésére úgy reagált, hogy az Orbán-kormány nem tervez változást a nyugdíjrendszerben, a nyugdíjak értékállóságát megőrzik, valamint a 13. havi nyugdíjakat kifizetik. Az Európai Bizottság „nyomására” felkért szakértő javaslataival a kormány nem ért egyet, azokat nem támogatja.

Múlt héten csütörtökön több portálon is megjelent a Magyar Nemzet értesülése alapján, hogy 2025-től a kormány mégis átalakítja a nők kedvezményes nyugdíjba vonulását lehetővé tevő Nők 40-et, és így már januártól jöhet a Nők 43+.

A Pénzügyminisztérium azonban kacsának minősítette az értesülést, azt közölték, hogy a nyugdíjrendszer stabilan és fenntarthatóan működik, a következő 10-15 évben nem indokolt a megváltoztatása.

Óriási baj lehet a nyugdíjrendszerrel, drasztikus javaslatok is az asztalra kerültek

A kormány uniós forrásokért cserébe korábban arra tett vállalást az Európai Bizottság felé, hogy 2025-re reformokat vezet be a nyugdíjrendszerben. Az ennek kapcsán elkészült szakértői jelentés azonban olyan javaslatokat tartalmazott, amelyekkel a kabinet nem ért egyet, így rövid távon nem várható változtatás. A demográfiai kihívások azonban előbb-utóbb kikényszeríthetik a Nők 40 program, valamint a jelenlegi nyugdíjkorhatár felülvizsgálatát.