Az elmúlt négy hónap legmagasabb szintjére emelkedett az olaj ára, miután az orosz energiaipar elleni újabb amerikai szankciók zavart keltettek a legfontosabb ázsiai importőrök körében.
A Brent hordónként 81 dollár fölé emelkedett, a West Texas Intermediate 78 dollár közelében járt.
Az Egyesült Államok pénteken vezetett be újabb komoly szankciókat az orosz energiaiparral szemben. A tilalmak több száz célpontot sújtottak, köztük Oroszország két legnagyobb olajtársaságát: a Gazprom Neft részvénytársaságot és a Szurgutnyeftyegaszt. A szankciók emellett közel 200 olajszállító hajót is érintenek, amelyek közül sokat azzal vádolnak, hogy az úgynevezett árnyékflotta részei, amelyek a korlátozások kijátszására törekszenek.
A kevesebb mint két héttel Donald Trump megválasztott amerikai elnök hivatalba lépése előtt bejelentett újabb szankciók reflektorfénybe helyezték Indiát és Kínát. India ugyanis az orosz nyersolaj létfontosságú vásárlójává vált Moszkva 2022-es ukrajnai inváziója után, Kína pedig a világ legnagyobb olajimportőre - mutatott rá elemzésében a Bloomberg.
Az ázsiai országok most aggódnak amiatt, hogy az Oroszországból és Iránból származó behozatalra vonatkozó további korlátozások beszűkíthetik az ellátáshoz való hozzáférésüket.
Nem véletlen tehát, hogy az amerikai bejelentések után a sanghaji határidős jegyzések a napi határértéket meghaladóan emelkedtek. A független kínai finomítók pedig rendkívüli értekezletet tartottak, hogy megvizsgálják: átvehetik-e még az úton lévő nyersolajat.
A hajókövetési adatok szerint jelenleg három, több mint 2 millió hordó orosz olajat szállító tartályhajó várakozik a kelet-kínai vizeken.
A Huihai Pacificnak január 15-én kellett volna megérkeznie a Shandong tartománybeli Dongjiakouba, miután a hónap elején közel 770 ezer hordó ESPO nyersolajjal pakolták meg a csendes-óceáni orosz Kozmino kikötőben. A Mermar január 5-én hagyta el Kozminót több mint 755 ezer hordó ESPO-val, és a tervek szerint ezen a héten érkezett volna Jantai kikötőjébe. Az Olia pedig január 7-én indult el az orosz kikötőből közel 709 ezer hordóval, és szintén Jantai felé tartott a Kpler adatfelderítő cég szerint.
Indiában a finomítók képviselői úgy nyilatkoztak, hogy felkészültek az importban bekövetkező nagyobb fennakadásokra, amelyek akár hat hónapig is eltarthatnak.
Az olajárak alakulását a pénzpiaci szereplők is kiemelt figyelemmel kísérik.
„A globális olajalapoknak stabil, nem pedig szárnyaló olajárakat kell követelniük, mivel a nem OPEC és nem orosz termelés várhatóan kényelmesen lépést tart a kereslettel” - vélekedett Vishnu Varathan, a Mizuho Bank Ltd. gazdasági és stratégiai vezetője. Hozzátette: az orosz olaj a szankciók ellenére is beszivároghat a globális kínálatba, miként ez már többször is megtörtént.
Az OPEC szerdán teszi közzé a világpiaci helyzetről szóló legfrissebb elemzését.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Óriási a baj: Nagy Márton 2,5 százalékra rontotta a GDP-növekedést

Nem tudta tovább titkolni a kormány: kiderült volna az igazság Nagy Mártonékról

Nem áprilisi tréfa, amit holnaptól látni fog a kutaknál

Váratlanul távozik pozíciójából Magyar Péter utódja

Döbbenet: ráesett egy autószerelőre idős ügyfele, csonttörés lett belőle

Helyzet van Szlovákiában: Robert Fico bárkit megkínál fertőzött tejjel, a katonák már a határokon

Sorra kapnak észbe a légitársaságok, újabb fapados tuningolná a hűségprogramját

Már a titkosszolgálat is nyomoz a balatonalmádi lehallgatókészülék miatt

Ekkora a baj? Őrült mennyiségű embert soroznak be megint az orosz seregbe
