A Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Paralimpiai Bizottság azzal a felkéréssel fordult hozzám és a közgyűlési frakcióvezetőkhöz, hogy Budapest Főváros Önkormányzata kapcsolódjon be a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által az érdeklődők számára felkínált – kötelezettséggel nem járó, olimpiarendezési jelentkezésnek vagy pályázatnak nem minősülő – tájékozódási folyamatba.
Az elmúlt egy hétben minden közgyűlési képviselőcsoporttal egyeztettem a felkérésről – írta közleményében Karácsony Gergely. Hozzátette, az egyeztetések azt az álláspontot erősítették meg, hogy mivel a felkérés nem kötelezettség vállalására vagy pályázat benyújtására vonatkozik, idő előtti lenne a Közgyűlés döntése. Több képviselőcsoport is hangsúlyozta, hogy a közgyűlési álláspont kialakítását meg kell előzze a tájékozódás, valamint egy alapos és nyilvános megvalósíthatósági jelentés elkészítése.
Az egyeztetések eredményeként így a frakciók folyamatos tájékoztatása mellett Budapest képviseletében főpolgármesterként részt veszek a javasolt tájékozódásban, azzal, hogy érdemi döntésre vagy bármiféle elköteleződésre kizárólag a Közgyűlés határozatával kerülhet majd sor – tette hozzá a főpolgármester.
– szögezte le Karácsony Gergely.
A főpolgármester azt is hozzátette, hogy a tájékozódási folyamatban azt fogja képviselni, hogy Budapestnek stadionépítésre nincs szüksége, ellenben jelentősen fejleszteni kell
- a közösségi közlekedést,
- város zöld infrastruktúráját,
- út- és közműhálózatát,
- enyhíteni kell a lakhatási válságot.
Mindezt pedig a város elfogadott stratégiai tervei és olimpiától független szükségletei alapján – tette hozzá.
Ahhoz, hogy a budapestiek és a Fővárosi Közgyűlés is megalapozott döntést hozhasson, a tájékozódási folyamatban legkésőbb 2026. szeptember 30-ig egy részletes és nyilvános, a városfejlesztési terveket is tartalmazó megvalósíthatósági jelentést kell elkészíteni és társadalmi vitára bocsátani.