A kiszolgáltatott, idős emberek megsegítésehez szükség lenne a méltánytalan megszorítások visszavonására és egy új intézmény létrehozására – írta közleményében Országos Nyugdíjas Parlament. Hozzáteszik, a nyugdíjasoknak járó, jövő évi tizenharmadik havi juttatás megszigorításáról született döntés méltánytalan, kicsinyes és érzéketlen, viszont javaslat tesznek a „Nyugdíjas-hitel" bevezetésére.
A Nyugdíjas-hitel létrehozásával mentőövet biztosítanánk a rászoruló időseknek a családi emléktárgyaik megvédéséhez, a szervezetük kizsákmányolásához és az uzsorások elkerüléséhez - utalnak arra, hogy sok nyugdíjas értékeik eladásával tud pluszpénzhez jutni, de van, aki elhunyt társa temetését csak ilyen formában tudja kifizetni.
A munkáshitel mintájára az Országos Nyugdíjas Parlament (ONYP) nyugdíjashitel bevezetését javasolja, a következő feltételekkel:
- 65 év felettieknek,
- a 13. havi nyugdíj terhére,
- kamatmentesen,
- 10 év futamidőre,
- maximum az átlagnyugdíj összegéig (a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint októberben 233 854 forint volt az átlagos öregségi nyugdíj).
- 10 százalékos törelsztővel.
Egy 240 ezer forinttal rendelkező nyugdíjas hitelt vesz fel, akkor tíz évig 24 ezer forinttal kevesebb 13. havi nyugdíjat kapna, áll a javaslatban.
Halálozás esetén a fennmaradó hitelrészt az állam vállalja magára.
Az érdekvédelmi szervezet szerint ismét a nyugdíjasokon spórol a kormány, amikor a jövő év januárjában elhunyt idősek után már nem fizeti ki a tizenharmadik havi juttatást.
A kormány érzéketlen, amikor a januárban elhunyt átlagosan 8.500 idős honfitársunk hozzátartozói gyászát, bánatát azzal is tetézi, hogy az átlagosan 234 ezer forint juttatás kifizetését megvonja. A döntés negatív hatását az is tetézi, hogy a 27 százalékos ÁFA miatt, folyamatosan nőnek a temetési költségek. A döntéshozó kicsinyes, mivel ezzel a lépésével alig két milliárd forintot takarít meg, a rendelkezésre álló 487 milliárd forintos keretből, ami az előirányzat kevesebb mint fél százaléka.