Ha Robert Fico szlovák miniszterelnök kormánya folytatja „illiberális” politikáját, az ország elveszítheti az európai uniós forrásokhoz való hozzáférést. Ezt a véleményt fogalmazta meg Martin Hojsik, az Európai Parlament (EP) alelnöke – írta a Politico. (Megj.: A hírt egyébként az orosz propagandasajtó, így például az Izvesztyija is izgalmasnak találta.)
A lap azt állítja, hogy a szlovák kormány láthatólag ragaszkodik az „illiberális nézetekhez”, ami leginkább a média ellenőrzése iránti vágyban és a különleges ügyészség megszüntetésében mutatkozik meg leginkább, ebben is Orbán Viktor magyar miniszterelnök példáját követve. Hojsik azt megjegyezte, hogy az Európai Bizottság (EB) szigorúan fog hozzáállni a szlovákiai helyzethez.
Szerdán derült ki, hogy a kormányfő régi vágyának és választási ígéretének megfelelően megszűntetik azt a különleges ügyészséget, amely hivatalból foglalkozott súlyos korrupciós ügyekkel – különös tekintettel azokra, amelyekben Fico harcostársai vagy közeli üzleti szövetségesei érintettek.
„A Bizottság sokkal inkább hajlik arra, hogy ne ismételje meg azokat a hibákat, amelyek Magyarországon már megtörténtek...amikor mindenki túl sokáig tűrte, majd hagyta, hogy Orbán mindent eszkaláljon” – mondta Hojsik.
Arra is figyelmeztetett, hogy
ha Fico kormánya továbbra is illiberális úton halad, Szlovákia azt kockáztathatja, hogy elveszíti az uniós forrásokhoz való hozzáférést.
A pozsonyi Politikai Intézet politológusa, Michal Vasecka a lapnak azt mondta, Fico „egy maffiaállamot próbál létrehozni... amelynek fő célja a hatalmi piramis működésének fenntartása”.
Szerinte Fico jelenleg arra koncentrál, hogy az embereit a kulcsintézményekbe helyezze – ahogy Orbán tette Magyarországon.
A szlovák kormány nem sokkal a tavaly őszi hatalomra kerülése után megszakította a kommunikációt négy hazai médiával, „ellenségesnek” és „nem elég objektívnek” minősítve őket.
Ehelyett előnyben részesíti az oroszbarát médiát, például a Hlavné správy-t, amely általában a Kreml narratíváit cicomázza.
Most, hogy Robert Fico visszakerült a hatalomba, bosszút áll. Újságírókra vadászik
– mondta Ján Gálik kassai aktivista, a Jan Kuciák tényfeltáró újságíró meggyilkolása miatti tüntetéseket szervező Egy Tisztességes Szlovákiáért kezdeményezés egyik alapítója.
„Újra olyan légkört teremtenek, ahol több újságírót is meggyilkolhatnak, és remélem, hogy nem, de lehetséges. Teljes mértékben ő a felelős ezért a légkörért.”
A lap emlékeztet rá, hogy közelgő elnökválasztás a jogállamiság következő próbája lesz Szlovákiában.
Holnaptól egyedül pislogunk halként a szatyorban, 8000 milliárd forintunk mehet a levesbe?
Az EU készen áll a jogállamisági aggályok miatt visszatartott lengyel pénzek folyósítására. Brüsszel már a jövő héten meghozhatja a döntést. A magyar kormánnyal szemben maradnak az aggályok. >>>A szlovákok szombaton az urnákhoz indulnak, hogy megválasszák az ország új elnökét, aki várhatóan majd csak a második fordulót követően, április 6-án este örülhet a győzelemnek.
Bár az elnök szerepe Szlovákiában is nagyrészt ceremoniális, Zuzana Caputová leköszönő elnök, fontos ütközőpontot jelentett a Fico-kormány néhány vitatott döntésével szemben.
Ez a puffer hamarosan megszűnhet, mivel a koalíciós deal-nek megfelelően a szlovák parlament jelenlegi elnöke, Fico korábbi jobbkeze, Peter Pellegrini indul a posztért, és olybá tűnik, hogy elég nagy eséllyel. Míg Pellegrini jelenleg 37 százalékon áll, Ivan Korcok, a liberális ellenzék jelöltje, volt külügyminiszter és amerikai nagykövet a szavazatok 36 százalékára számíthat – legalábbis jelen állás szerint.
„Mivel ő [Pellegrini] is tagja ennek a kormánykoalíciónak, soha nem várhatjuk el tőle, hogy bármilyen vitás ügyben az Alkotmánybírósághoz vagy bárkihez forduljon. Csak amolyan postás lesz: aláírja a dolgokat, és külföldre megy” – mondta Ódor Lajos volt miniszterelnök.
A lap emlékeztet: Orbán régóta szálka az EU szemében. Az euroszkeptikus miniszterelnök harcba keveredett Brüsszellel számos kérdésben, beleértve a korrupciót, a bírói függetlenség és a jogállamiság elveinek megsértését, a tudományos szabadságok korlátozását; valamint „gyermekvédelmi” törvényt, amelyet széles körben homofóbnak tekintenek. Ezek mellett folyamatos napirendi téma a menekültekkel való bánásmód; és a magyar médiaszabadság állapota. A több közt ezek késztették arra a Bizottságot, hogy azóta is befagyasztva tartsa a Magyarországnak szánt uniós milliárdokat.
Aggodalomra ad okot, hogy Szlovákia lehet a következő.
Már Robert Fico is kongatja a szuverenitásharangot
Robert Fico szlovák kormányfő felszólította az ellenzéket, hogy hagyjon fel a rossz szokásával. >>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!