Inkább az elnökségi programról vitatkozott volna, minthogy ébresztőt fújjon, de ez láthatóan nem érdekli a képviselőket, helyette egy pártpolitikai intifádát rendeztek – mondta a miniszterelnök az Európai Parlament plenáris ülésén, ahol a dicséretek mellett komoly kritikákat is kapott az EP-frakciók vezetőitől.

Önök politikai intrikákat szeretnek itt rendezni, amiben visszamondják a baloldal összes hazugságát

– mondta Orbán Viktor. A kormányfő arról is beszélt, hogy leginkább Ursula von der Leyen megszólalásán lepődött meg, mi több, szerencsétlennek nevezte. Rámutatott, hogy régebben a bizottság egy semleges testület volt, amelynek a dolga a politikai viták félretolása volt, nem pedig a direkt politizálás.

A miniszterelnök is hangoztatta, hogy „habár vannak nézeteltérések”, ám ezeket nem akarta felhozni, mert mégis „egy közös Európa” a cél. Ehhez képest Von der Leyen politikai testületet csinál az EB-ből, ami a jobboldalt és a patriótákat támadja.

Elmondása szerint szándékosan kerülte Ukrajna kérdését, ám, ha kell akkor legyen – tette hozzá Orbán Viktor, aki visszautasított minden párhuzamot 1956 és az ukrajnai háború között, ugyanis szerinte semmi közös nincs bennük.

Úgy vélte,

az ukrán front vesztésre áll, csak épp az unió nem akar ezzel szembesülni, mert egy téves stratégiával vágtak bele a háborúba, ezt pedig most le kell cserélni egy másik stratégiával.

„Ennek a konfliktusnak ezzel a stratégiával nem lesz megoldása a harctéren. Ezért javaslom, hogy álljunk ki inkább a béke mellett” – jelentette ki Orbán Viktor. A miniszterelnök sérelmezte Ursula von der Leyen kritikáját az embercsempészek kiadására is, mert a magyar kormány Orbán Viktor szerint „megszabadította Európát” több mint kétezer embercsempésztől. 

Felvetette azt is, hogy miért nem kaptak a patrióták bizottsági helyeket az EP-ben,

nem kell papolni akkor Brüsszelben a demokráciáról

– hangoztatta.

A kormányfő arra is rámutatott, hogy a közte és a Manfred Weber között lévő konfliktus még 2018-ig nyúlik vissza, amikor elmondása szerint személyesen akadályozta meg Weber európai bizottsági elnökségét. Orbán szerint Weber azt mondta, hogy nem akar a magyarok szavazatával elnök lenni, hát nem lett, miatta nem ül most Ursula Von der Leyen helyén.

A harag rossz tanácsadó

– mondta Manfred Webernek címezve Orbán Viktor, majd arról is beszélt, hogy bár Magyarországon kétharmad van, ennek ellenére itthon az ellenzék minden pártja mindig megkapta azokat a bizottsági pozíciókat, amelyek megillették őket: a miniszterelnök szerint tehát ne az EB beszéljen Magyarországnak demokráciáról.

Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) elnöke felszólal az Európai Parlamentben 2024. október 9-én
Kép: Reuters / Yves Herman

Orbán Viktor szerint az sem igaz, hogy nem akar vele senki találkozni, szerinte a valóság mást mutat. A magyar kormányfő úgy véli, a történtek hungarófób embert csináltak Weberből, éppen ezért nem tudja komolyan venni a megjegyzéseit. 

A korrupcióról szólva visszautasította az elhangzott vádakat, és kikérte magának, hogy az európai képviselők oktassák ki ezen a téren.

Szerinte ráadásul akkor történik mindez, amikor az elmúlt évek legnagyobb korrupciós botránya tépázta meg Brüsszelt. 

Azokra a kritikákra, miszerint orosz állampolgárok könnyített feltételekkel vállalhatnak munkát Magyarországon, azzal igyekezett szembesíteni a tagországok képviselőit, hogy náluk százezres nagyságrendben dolgoznak oroszok, ez mégsem zavar senkit.

Brüsszel sikít: az orosz meló a magyar kormány legújabb csodafegyvere

Az EU komoly lépésekkel fenyegette meg Magyarországot a Nemzeti Kártya program, valamint az orosz állampolgárokra vonatkozó vízumszabályok enyhítése miatt. >>>

Felvetette azt is, hogy miközben Magyarország transzparens módon üzletel, az EU tagállamai közül jó néhány fedett módon kerüli ki a szankciókat, amelyeket Oroszország ellen hoztak, és jutnak hozzá az orosz kőolajhoz és földgázhoz.

Akkor miért kritizálják a magyarokat?

– tette fel a kérdést. 

A miniszterelnök szerint semmi nem igaz abból, hogy menekülni kell Magyarországról, szerinte ez egy fals propaganda, pláne, hogy a magyar kormány bért is emel. 

Válasza végén a kormányfő sérelmezte, hogy a soros elnökség programjáról szeretett volna inkább beszélni, arról, hogy baj van, ehhez képest pártpolitikai csatározást csináltak a találkozóból, ezt pedig sajnálja. Ám ígérete szerint nem marad adósa a képviselőknek, hozzátéve, hogy „ha megtámadnak minket, meg fogom védeni a hazámat”.