Úgy tűnik, érkezhetnek a kormányzat hangulatjavító intézkedései
Már januárban elbukni látszik az Orbán Viktor által is meghatározott költségvetési hiánycél, ugyanis továbbra sem pörgött fel a lakossági fogyasztás. Sőt, a számok alapján egyelőre hiába reménykedik a kormányzat a tavalyinál kétezer-hatszáz milliárddal nagyobb adóbevételben is, azonban a gazdasági elemző szerint javíthat ezen a helyzeten a kabinet.
Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) gazdasági évnyitóján többek között beszélt a hiánypályáról is: eszerint a tavalyi 6,5 százalékról idén 4,5, 2025-ben 3,7, 2026-ban 2,9 százalékra csökken majd a költségvetés hiánya. Ez az új EU szabályok szerint a kormány értelmezése szerint elfogadható – így a kormányfő szerint van egy pufferéve a magyar kormánynak.
Ugyanakkor nincs B-tervünk arra, ha valamelyik általunk várt változás nem következik be
- figyelmeztetett Orbán Viktor.
A 2023-as büdzséből kiindulva, amit egyébként Gulyás Gergely kancelláriaminiszter maga is irreálisnak nevezett, a hiánycélok kapcsán különösen fontos a lakossági fogyasztás fenntartása, illetve esetünkben a beindítása. Ugyanis tavaly a 7 985 ezer milliárd forint helyett 6 981 milliárd forint érkezett be általános forgalmi adóból (áfa) a kincstárba, ez pedig több mint ezermilliárd forintos elmaradást jelentett, ami költségvetési szinten is jelentős tétel, hiszen a pénzforgalmi deficit 4 593,4 milliárd forintjának több mint az ötöde, azaz magyarázza a tervezettnél magasabb pénzforgalmi hiányt is.
A fogyasztáshoz kapcsolt adókból származó bevételekből a kormányzat idén már több mint 11 ezer milliárdot (11 041 300 millió forint) remél, sőt, a 38 240 milliárdos bevétel több mint 22 százalékát áfából tervezi a kormányzat, 8 574 milliárd forintot remélnek ebből az adónemből.
Ez már csak azért is aggasztó, mert
idén januárban 825 569 millió forint folyt be az áfából, ami az előirányzat 9,6 százaléka,
ez még nominális szinten is elmarad a tragikus tavalyi évtől, amikor az első hónapban áfából
866 131 millió folyt be, teljesítve a 2023-as éves index 12,4 százalékát.
Vajon mekkora kockázata lehet az idei előirányzatnak?
Válságok sora által sújtott gazdasági környezetben mindig van kockázata a költségvetési tervezetnek, de a korábbi évek tapasztalata azt mutatja, hogy szükség esetén mindig él a kormány a korrekció lehetőségével
Talabér Krisztián gazdasági elemző a kilátásokat mindenesetre jónak nevezte, hiszen a legutóbbi inflációs adat már a jegybanki toleranciasávon belül alakult, miközben a bérek területén két számjegyű a bővülés, azaz a bérek reálértéke újból növekszik. Ez hosszú távon pozitív hatással lesz a belső fogyasztásra, amely a hozzá kapcsolt adók emelkedését fogja eredményezni - foglalta össze a politológus-közgazdász.
Ugyanakkor a Nézőpont szakértője úgy véli, a 2023-as évben a lakossági fogyasztást nemcsak a magas árak fogták vissza, visszaszorult a fogyasztói bizalom is.
Az áremelkedési ütem lassulására a fogyasztói bizalom szép lassan, de helyreállhat, amelynek hatására az elhalasztott háztartási beruházások is megvalósulhatnak, amely biztosan pozitív hatással lesz az áfa-bevételekre. A 2022-es év végétől a 2023-as év végéig ráadásul a megfontolt háztartások a magas hozamok hatására inkább a megtakarítást választották, a költekezés helyett. Ma már viszont nincsenek magas kamatok például az állampapírok esetében, így az azóta kifizetett kamatok, s a már nem megtakarításra félretett összegek szintén fűthetik a belső fogyasztást - hangsúlyozta Talabér Krisztián.
A legfontosabb kérdés mégiscsak az, hogyan valósulhat meg az idei hiánycél, ha az áfabevétel még a tavalyi szintet sem érte el januárban.
A fogyasztók bizalmának helyreállásához idő kell
- válaszolta a Nézőpont gazdasági elemzője. Még csak néhány hónap telt el, hogy bekúszott az éves áremelkedés üteme 10 százalék alá, a fogyasztókban még élénken él 2022 végének és 2023 első három negyedévének tapasztalata, amely miatt továbbra is megfontoltak. Az első két negyedév már jó indikátora lehet annak, hogy alakul a teljes év, mindenesetre egy hónap alapján hosszú távú következtetéseket nem érdemes levonni - magyarázta.
Talabér Krisztián arra is számít az elmúlt évek tapasztalati alapján, hogy
az év során komoly eséllyel a kormányzatnak is lesznek hangulatjavító intézkedései, amely mind-mind kedvező hatással lehet a fogyasztásra.
A jegybank is optimista
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a napokban közzétett mélyelemzésében arról ír, hogy az alacsonyabb jövedelmű háztartások az átlagosnál is nagyobb inflációval szembesültek az elmúlt időszakban. Ennek fő oka, hogy a fogyasztásuk nagyobb részét teszik ki az élelmiszerek, amelyek az élelmiszeripari szektor alacsony versenyképessége következtében hazánkban drágultak a legnagyobb mértékben az EU tagországok között. 2023 januárjában, az infláció csúcspontján 3,1 százalékponttal magasabb volt az infláció az alacsony jövedelműek eltérő fogyasztói kosara alapján, mint a magas jövedelműek körében - írta a jegybank.
Az MNB szerint az inflációs hullám hatására a bérek reálértéke 2,5, a nettó pénzügyi vagyon reálértéke 3 évvel ezelőtti szintre esett vissza. A pénzügyi vagyonuk reálértékének helyreállítása érdekében a háztartások 2022. vége óta jelentősen megnövelték folyó megtakarításaikat, ami a fogyasztás csökkenésében csapódott le. Az árak nagymértékű emelkedése a koronavírusjárványnál is erőteljesebb bizalomvesztést okozott a lakosság körében. A bizalom romlása visszatartotta a családokat a nagyértékű vásárlásoktól, és inkább a megtakarítások felé fordította őket - olvasható a mélyelemzésben.
A bizalmi index az infláció csökkenésével párhuzamosan javul