Rendeletben módosította a földgáztörvényt a magyar kormány május végén. A szakértő szerint
a lépésnek a Gazprom ellen indított nyugati perekhez van köze, amelyek eredményeképpen az MVM is bajba kerülhetne, és akár az is előfordulhatna, hogy az oroszok leállítják a még meglévő nyugati szállításaikat.
Az ország ellátásbiztonságának garantálásáról szóló törvény kiegészítése úgy szól, hogy
a földgázellátásról szóló törvény alapján elhatárolást végrehajtó gazdasági társaság által kötött földgázszállítási szerződésben meghatározott, a szerződéses partnernek fizetendő földgázellenértéket harmadik személy követelésének biztosítása vagy kielégítése céljából lefoglalni, végrehajtás alá vonni, azzal kapcsolatban biztosítási intézkedést elrendelni - a magyar közrendbe ütközése miatt - nem lehet.
Az elhatárolást végző gazdasági társaság az a cég, amelyik megveszi és kifizeti a földgázt.
Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője úgy véli:
a kormány a rendelettel valószínűleg azt akarja kivédeni, hogy az orosz gáz vásárlására fordítandó összeget más célokra lehessen használni.
Az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője az InfoRádiónak nyilatkozva kiemelte:
a probléma azért merült fel, mert 2022-ben, az ukrajnai háború kitörése után egyes nyugat-európai energetikai vállalatok bár fizettek Oroszországnak, nem kapták meg a nekik járó földgázmennyiséget. Az érintett cégek beperelték a Gazpromot, amelytől ha a kifizetett összeg nem hajtható be, akkor a Gazprom által európai uniós cégeknek szállított gázért fizetendő összeget zárolni lehet, és el lehet juttatni az orosz partner helyett a károsult európai cégeknek.
Hozzátette:
ez Magyarország, illetve az MVM Csoport számára is veszélyt jelent,
hiszen Magyarországnak is van hosszú távú gázszerződése a Gazprommal, amely a mai napig él, és amelyet egyébként az oroszok teljes mértékben teljesítenek.
Pletser Tamás szerint ebben az esetben az európai uniós hatáskör erősebb, mint a nemzeti, tehát ez egy komoly konfliktusforrás lehet az Európai Unió és Magyarország között.
Ha valamelyik nyugat-európai cég, amelyik nem kapott 2022-ben gázt a Gazpromtól, megnyeri a pert és megpróbálja ezt a követelést például az MVM által vásárolt földgázra kiterjeszteni, azt elméletileg az európai uniós hatáskör lehetővé teszi, de nyilván itt konfliktusba kerül a döntés az új magyar szabályozással, ami épp egy ilyen végrehajtást kíván megakadályozni
- magyarázta az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője.
A hírek alapján Pletser Tamás szerint
veszélyben lehet a teljes orosz gázszállítás is, hiszen az osztrák OMV érvelése szerint ez a követelés kiterjeszthető például az osztrákok által vásárolt földgázra, és egy ilyen esetben viszont valószínűleg a Gazprom leállítaná az Európa felé történő, még meglévő vezetékes szállításait.
A szakértő úgy véli: nem lehet megbecsülni, hogy az Európába korábban szállított 100-150 milliárd köbméter gázból mennyit nem szállított le a Gazprom az utolsó időben. Annyi biztos, hogy az oroszok folyamatosan csökkentették az átadott mennyiséget, nem azonnal, egy lépésben történt lekapcsolás.