Oroszország, amely az ukrajnai háború előtt Európa legnagyobb gázszállítója volt, elvesztette vásárlóinak többségét a kontinensen, miután az EU megpróbálja csökkenteni az orosz energiától való függőségét. Ennek ellenére továbbra is jelentős mennyiségben értékesítenek orosz gázt Szlovákiába és Magyarországra, valamint a közvetlen szerződéssel nem rendelkező Csehországba. Kisebb mennyiség pedig Olaszországba és Szerbiába is érkezik - mutat rá összeállításában a Reuters. 
A legutóbbi fejlemény a gázszállítással kapcsolatban az volt,  hogy a Gazprom szombaton leállította az OMV-nek történő szállítását, miután az osztrák cég egy árvita nyomán azzal fenyegetőzött, ellentételezéseként lefoglalja az orosz állami cég gázának egy részét.

A Gazprom most megerősítette, hogy az Ausztriába irányuló szállításokat felfüggesztette, de közlése szerint az Ukrajnán áthaladó fő tranzitútvonalán Európába érkező gáz napi összmennyisége továbbra is napi 42,4 millió köbméter marad. 

Az orosz cég nem részletezte, milyen módon és kinek adja el a gázt. Az viszont biztos, hogy 

Ausztria a leállás előtt napi 17 millió köbméter orosz gázt kapott. A jelek szerint ez a mennyiség most új vevőkre talált Európában.

Az európai orosz gázellátást ismerő források szerint Oroszországból még mindig olcsóbban beszerezhető a termék, mint sok más forrásból, ezért

az osztrák mennyiséget gyorsan továbbértékesítették.

Elemző: háttéralkut köthettek a felek

Jó eséllyel van egy háttérmegállapodás a két fél között, hogy a jövőben az osztrákok nem közvetlenül, hanem valami közvetítőn keresztül vesznek orosz vagy azerire átkeresztelt orosz gázt. A mostani hír politikailag mindkét fél számára jó – az osztrákok elmondhatják, hogy visszaszereztek 230 millió eurót a Gazpromtól, az ellátás pedig meg van oldva. Az oroszok meg otthon elmondhatják, hogy kiebrudalták az OMV-t. A háttérben viszont mindkét fél érdeke, hogy menjen az orosz gáz Ausztriába. Szóval joggal lehet arra számítani, hogy kereskedőkön, közvetítőkön keresztül lesz megállapodás. A szudzsai állomás forgalma nem is változott a hírek ellenére. (S.V.)
A Gazprom Európába irányuló gázszállítása azonban várhatóan nem fog sokáig folytatódni, a szovjet időkből származó, Ukrajnán áthaladó vezeték ugyanis ez év végén leáll, mivel Kijev nem akarja meghosszabbítani a tranzitmegállapodást. A Fehéroroszországon keresztül vezető Jamal-Európa vezetéket már korábban lezárták, és a robbantások után nem működik az Északi Áramlat útvonala sem.

Ha Ukrajna lezárja a gáztranzitútvonalat, akkor elsősorban Szlovákiába és Magyarországra juthat komoly mennyiségű orosz gáz,

túlnyomórészt a Törökországon áthaladó vezetéken keresztül.