Ezúttal Fodor Gábor, a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet igazgatója, Horváth József, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója és Kálomista Gábor producer, a Thália Színház ügyvezető igazgatója voltak Lánczi Tamás vendégei.
Amerika nem tudja a végtelenségbe nyúlóan támogatni az ukrajnai konfliktust, hiszen Kína gyors felemelkedése egyre nagyobb kihívást jelent számára; az oroszok tisztában vannak a geopolitikai helyzettel, ezért Putyin ismét mer nagyot álmodni
Kapcsolódó
– hangzott el a műsorban.
A hirado.hu beszámolója szerint Horváth József azt mondta, "Putyin újra kinyitotta a tárgyalások lehetőségére az ajtót, mind az Egyesült Államok, mind az Európai Unió felé tett gesztusokat".
Fodor Gábor megjegyezte, "az idő az oroszoknak dolgozik, de egyelőre állóháború van", Kálomista Gábor pedig arról beszélt, az oroszokat gazdaságilag "nem vágta haza", sőt, még erősítette is az ukrajnai konfliktus, az amerikaiak ugyanakkor "görcsösen" folytatni akarják a szomszédunkban dúló háborút, hogy még több pénzt keressenek rajta. Példaként említette a Biden-család ukrajnai érdekeltségeit.
A többi náluk a járulékos veszteség kategóriájába tartozik. Egyáltalán nem érdekli őket, mi történik azokkal a szerencsétlen emberekkel a fronton
– vélte Fodor Gábor.
Szó esett a technikai forradalomról és a mesterséges intelligenciáról is, Kálomista Gábor közölte, hogy egy új alkalmazás jó minőségű forgatókönyvet ír, és már a színészeknek sem kell feltétlenül jelen lenniük a forgatásokon. A filmes és színházi szakember szerint ez a folyamat rendkívül károsan hat az emberi kreativitásra.
Fodor Gábor jelezte, hogy benne nagyobb aggodalmat kelt a mesterséges intelligencia hadviselésben való megjelenése, mint a hétköznapi életben játszott szerepe.
Lánczi Tamás hozzáfűzte, hogy a mesterséges intelligencia nemzetbiztonsági vonatkozása "felbecsülhetetlen". Megemlítette Joe Biden egyik furcsa kijelentéseket tartalmazó beszédét, amelyről szerinte nehéz megállapítani, hogy valós, vagy esetleg a mesterséges intelligencia generálta-e.
Horváth József figyelmeztetett, hogy a mesterséges intelligencia a hadseregben és a titkosszolgálatok világában is "teljesen új dimenziókat nyit".
A biztonságpolitikai szakértő kifejtette, az oroszok még "kőbaltás" módszerekkel dolgoznak, Putyin helyett olykor alteregót láthatunk, ám Amerikában nincs mindig szükség élő hasonmásra, bárkit oda lehet "varázsolni" modern módszerekkel.
"Tízezer kilométeres távolságból joystickkal irányítják azokat a drónokat, amelyek megsemmisítik például egy terrorista autóját a Közel-Keleten" - hangsúlyozta az amerikai haderővel kapcsolatban Horvát József, és megjegyezte, hogy az ukrajnai háborúban még csak első generációs drónokat alkalmaznak.
Kijev jövőre mozgósítaná a külföldön tartózkodó ukrán férfiakat
A Welt internetes oldalán emlékeztet arra, hogy az ukrán hadsereg további 450-500 ezer katonát akar mozgósítani az orosz invázió visszaverésére. Bővebben --->
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!