Jelentősen alulmúlja a kormányzati várakozásokat a Pannónia program népszerűsége - mutatott rá a Népszava.
A Pannónia Program azt követően jött létre, hogy az Európai Unió Tanácsa határozatban függesztett fel 6,3 milliárd eurót a Magyarországnak megítélt fejlesztési forrásokból, az indoklás szerint a közösségi pénzekkel elkövetett korrupció miatt. Egyúttal hasonló okok miatt elzárta a közérdekű alapítványok által fenntartott egyetemeket az európai finanszírozástól mindaddig, amíg a magyar kormány nem orvosolja a határozatban azonosított problémákat.
21 felsőoktatási intézményről van szó, amelyek 2022. december 15-e óta nem vehetnek részt az EU által finanszírozott Horizont Európa kutatás-fejlesztési programban, és amelyeket elvágtak az Erasmus+ oktatási csereprogramban való részvételtől is.
Az idei tanévtől az érintett 21 egyetem hallgatói már egyáltalán nem vehetnek részt az Erasmus programban.
A kormányzat ennek kiváltására 2023 decemberében jelentette be az Erasmust helyettesítő Pannónia program indulását, 10 milliárd forintos keretösszeggel. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter azt várta,
a Pannónia programban idén 8 ezer fő vehet részt, ám a Tempus által közölt számok alapján ennek eddig még a 10 százalékát sem sikerült elérni.
Márpedig úgy tűnik, nem a kínálattal van a gond: a Tempus Közalapítvány lapnak küldött tájékoztatása szerint a Pannónia program keretében már több mint négyezer egyetemközi együttműködés jött létre a hazai modellváltó egyetemek és külföldi intézmények között.
A program weboldalán több mint száz célország van megjelölve az Egyesült Királyságtól kezdve Dél-Koreáig, vagyis a lehetőség elvben adott, hogy a magyar hallgatók részt vegyenek a programban.
Az Erasmus+ programban tavaly még mintegy 10 ezer magyar hallgató vett részt.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!