Megfigyelhető, hogy 2019 eleje óta egyre erősödött az igény az új szak-, betanított- és segédmunkások iránt, az intenzív toborzás okán pedig ezen a területen munkaerőhiány alakult ki. Ez a felállás azonban idénre mérséklődött, az ősz elejére pedig fordulatot is vett.

A Profession.hu felmérése szerint 2024 harmadik negyedévében összesen 15,9 százalékkal többen jelentkeztek fizikai munkásokat kereső hirdetésekre, mint tavaly ugyanekkor. Ezzel párhuzamosan az ilyen jellegű álláshirdetések száma 2,4 százalékkal csökkent, emiatt átlagosan egy meghirdetett pozícióra 13,5 százalékkal több munkakeresői jelentkezés jutott.

Főként bolti eladó, pénztáros, betanított munka, valamint anyagmozgatás és rakodás kategóriákban volt a legjelentősebb a kereslet, klímaszerelő pozícióra pedig 115 százalékkal több hirdetést adtak fel, mint egy éve.

Az állásportál szerint a legfontosabb szempont a magyarok jelentős többségénél egy állás választásakor a fizetés mértéke, mintegy 83 százalékuknak. Az aktív álláskereső szak-, betanított- és segédmunkások között, akik a tapasztalatuknak megfelelően jelentkeztek egy álláshirdetésre, az átlagos havi nettó bérigény meghaladja a 301 ezer forintot, ami 8,47 százalékkal nőtt tavaly óta.

A legjelentősebb bérigény-növekedés, 66,9 százalékos növekedéssel, 452 ezer forintos bérigénnyel a konyhai munka alkategóriában történt, melyet 42,65 százalékos növekedéssel, 476 ezer forintos bérigénnyel az ápolós és egészségügyi szakmunka követ, majd az egyéb fizikai munka.

A kőművesek elvárt nettó fizetési igénye 512 ezer forint, míg a szakácsoké 506 ezer forint.

Megszűnhet a garantált bérminimum - kikerül a sereghajtók közül a magyar fizetés?

Jövőre 15 százalékkal emelkedhet a minimálbér és 10 százalékkal a garantált bérminimum az érdekképviseletek formálódó megállapodása szerint. Az idei bértárgyalások ugyanakkor ennél jóval többről szólnak: a szakszervezetek és a munkáltatók már az európai minimálbér alapjait is leraknák – tudta meg a részleteket az Economx.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.